ORTODONTA KATOWICE - FRESHMED


ortodonta Katowice - FRESHmed

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Aparaty ortodontyczne stały się bardzo popularne i noszą je już nie tylko najmłodsi. Przez ciągle dążenie do doskonałości coraz więcej dorosłych jest zainteresowanych prostowaniem swoich zębów. Ze względu na to, iż jak każda dziedzina stomatologii, ortodoncja rozwija się bardzo prężnie dzięki temu może zaoferować nawet najbardziej wymagającemu pacjentowi zadowalające rozwiązanie.

Ortodonta Katowice - aparaty ortodontyczne dzielimy na: ruchome i stałe, kosmetyczne i metalowe,zwykłe gdzie drut jest mocowany do podstawy zamka za pomocą ligatury gumowej (kolorowe aparaty) i samoligaturujące np. Damon system gadzie drut jest trzymany za pomocą klapki. oraz innowacyjne rozwiązanie w postaci przezroczystych nakładek - Clear Aligner.

Rozpoczęcie leczenia poprzedza wizyta konsultacyjna, na której lekarz ocenia wadę i możliwości jakimi można ją wyleczyć. Wykonujemy wyciski pod modele diagnostyczne oraz zdjęcia rentgenowskie -pantomograficzne i cefalometryczne. Rtg cefalometrycznte to tzw zdjęcie boczne czaszki, na którym lekarz wykonuje obliczenia, mierzy kąty pomiędzy poszczególnymi strukturami kostnymi. Zdjęcie pantomograficzne to Rtg wszystkich zębów, zatok szczękowych, przegrody nosa i stawów skroniowo żuchwowych. Diagnostyka ortodontyczna niejednokrotnie współdziała z innymi specjalizacjami jak laryngologia, endokrynologia dlatego tak ważne jest holistyczne(całościowe) podejście do pacjenta i umiejętność spojrzenia na człowieka jako całości.

Na kolejnej wizycie przedstawiamy indywidualny plan leczenia, uwzględniający przebieg i czas trwania leczenia, rodzaj aparatu jaki będzie najbardziej adekwatny do wady pacjenta ale również do jego wieku, wymagań estetycznych i warunków pracy i życia. Jest to również odpowiedni moment na ewentualne pytania przed rozpoczęciem leczenia.

Założenie aparatu jest bezbolesne

polega na przyklejeniu „kostek” zamków na odpowiednio wcześniej przygotowane szkliwo zęba, często porównujemy to zabiegu manicure i zakładania tipsów- oczyszczenie szkliwa, nałożenie wytrawiacza oraz lakieru a potem już tylko klej z zamkiem:)- i naświetlanie specjalną lampą:)- Absolutnie bezbolesne!

W gabinecie FRESHmed aparaty są zakładane innowacyjną metoda na maskach transferowych co znacznie skraca czas wizyty i jest przyjemne dla pacjenta. Takie klejenie pozwala przenieść wszystkie zamki jednocześnie do ust pacjenta i je przykleić. Metoda ta jest też znacznie bardziej dokłada ponieważ lekarz przykleja zamki najpierw na modelu i dzięki temu, że może nim obracać pozycjonuje je znacznie dokładniej. Po założeniu aparatu pacjent dostaję wszystkie konieczne środki do czyszczenia ( specjalną szczotkę ortodontyczna, szczoteczkę podróżną, pastę do zębów, lusterko, szczoteczki międzyzębowe, specjalną nić dentystyczna, wosk ochronny i płyn do płukania jamy ustnej. Wykonywany jest dokładny instruktaż higieny oraz to co pacjenci lubią najbardziej:)- NOWE zasady żywieniowe, które chyba zawsze są najcięższe do przyswojenia. Zmiana diety podczas noszenia aparatu jest niezwykle ważna. Jeśli nie będziemy się stosowali do zaleceń, zęby nie bedą dobrze wymyte ( wszystkie pokarmy obklejające,i bardzo słodkie) co będzie skutkowało rozwojem próchnicy,przy jedzeniu twardych lub żujących pokarmów zamki mogą odpaść i trzeba je przykleić na nowo co generuje dodatkowe koszty. W miarę upływu czasu każdy „odrutowany” przyzwyczaja się do diety i powoli stopniowo wprowadza „zakazane” pokarmy :)

Decyzja o założeniu aparatu stałego najlepiej jak jest świadoma i sam pacjent wie i czuje, że tego potrzebuje wtedy współpraca lekarz -pacjent układa się fantastycznie.

Dla najbardziej wymagających mamy aparaty super estetyczne DAMON CLEAR, lub system nakładkowy CLEAR ALIGNER - zupełnie przezroczyste nakładki noszone 22 godziny na dobę.

W zależności od wybranej metody leczenia wizyty kontrolne odbywają się co 3 tygodnie - Clear Aligner, co 2 miesiące aparaty ruchome, co 1-3 miesiące aparaty stałe. Celem tych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia, oraz aktywacja aparatu.

Po każdym leczeniu aby efekty były stabilne pacjent nosi aparat retencyjny na noc oraz drut przyklejony za siekaczami górnymi i dolnymi co pozwala utrzymać piękny uśmiech w szyku.

Przekonaj się czy twoje zęby są proste i umów się na wizytę konsultacyjną. Ortodonta Katowice