Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty, choć stanowią sztuczny zamiennik korzeni uzębienia i nie są narażone na próchnicę, muszą być należycie zadbane – szczególnie w okresie zrastania się ich z kością. Wynika to bowiem z ryzyka rozwinięcia się stanu zapalnego, który mógłby zaburzyć ten proces, wpływając tym samym na skuteczność leczenia. Jak dbać o implanty zębowe, by zostały w jamie ustnej jak najdłużej? Przedstawiamy cenne wskazówki i zalecenia!

jak dbać o implanty zębowe

Zacznijmy od początku – co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Nie można zaprzeczyć, że estetyka dla wielu z nas odgrywa kluczową rolę, a to jak wyglądamy, nierzadko przekłada się na rozmaite sfery naszego życia – zaczynając od zawodowej, kończąc na towarzyskiej. Niestety, nie mamy wpływu na naszą genetykę, a co za tym idzie ogólną aparycję. Niemniej możemy decydować o czymś znacznie ważniejszym, a mianowicie o stopniu zadbania naszego ciała, twarzy i przede wszystkim uśmiechu – i ten aspekt właśnie omówimy.

Zdarza się, że niektórzy pacjenci cierpią na ciężkie schorzenia lub z różnych przyczyn stronią od dbania o higienę jamy ustnej, nie mając świadomości na temat konsekwencji tychże zaniechań. To prowadzi do wielu przykrych dolegliwości, w tym utraty uzębienia. Wiele osób uważa, że jeżeli braki nie są widoczne lub nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, to nie warto podejmować działań w tym kierunku. Nic bardziej mylnego – nawet najmniejsze braki w uzębieniu, czy to trzonowym i przedtrzonowym, czy też przednim, mogą powodować wady zgryzu, zapadnięcie się policzków, rozchwianie zębów sąsiadujących i zapalenia dziąseł. Oczywiście, ta nieprawidłowość odbija się także na zdrowiu psychicznym, ponieważ obniża samoocenę i pewność siebie, pogarszając komfort życia.

Nowoczesna stomatologia oferuje takim pacjentom rozwiązania, dzięki którym mogą przywrócić dawny uśmiech i poprawić jego estetykę. Są nimi korony protetyczne, które mocowane są do implantów zębowych. Implanty te mają za zadanie zastąpić korzeń brakującego uzębienia i tworzyć solidną bazę. Z ich pomocą lekarz może wykonać pracę, która będzie imitować zęby naturalne pacjenta.

Jak dbać o implanty zębów? Wybór odpowiedniego stomatologa to podstawa!

Decydując się na leczenie implantologiczne, należy wybrać godnego zaufania lekarza, który dobierze system implantologiczny do potrzeb i warunków kostnych pacjenta. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ ten rodzaj uzupełnień niesie za sobą ryzyko wtórnego odrzucenia, co wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, takimi jak m.in. ból, ostre zaczerwienienie, krwawienie, czy nawet gorączka wywołana stanem zapalnym.

Ponadto doświadczony stomatolog w przypadku takiej sytuacji szybko podejmie właściwe działanie i zleci przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych i zabiegów. Współpraca z takim implantologiem daje poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa i co najważniejsze, zwiększa szansę na doskonałe utrzymywanie się implantu w kości do kilkunastu lat.

Jak dbać o implanty zębowe w trakcie gojenia?

Zrost implantu z kością trwa maksymalnie około 6 miesięcy i w tym okresie należy kurczowo trzymać się zaleceń lekarza, nawet jeżeli proces gojenia przebiega bez żadnych zakłóceń. Podstawową kwestią jest higiena jamy ustnej. Po zabiegu (do czasu zdjęcia szwów) należy myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu, z ominięciem okolicy implantów. Warto również płukać jamę ustną po każdym posiłku, używając do tego letniej wody lub płukanki antybakteryjnej, która została przepisana przez stomatologa.

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań podczas rekonwalescencji, pacjent jest zobowiązany do:

  • zrezygnowania z palenia papierosów i picia alkoholu,
  • ograniczenia mówienia i wysiłku fizycznego,
  • wstrzymania się od spożywania gorących posiłków i napojów,
  • zrezygnowania z solarium oraz sauny.

Po zdjęciu szwów dalej należy przestrzegać zaleceń implantologa i uważać na ten obszar. Zaleca się, aby delikatnie oczyszczać okolice implantacji, masując przy tym dziąsła miękką szczoteczką. Ponadto pacjent powinien unikać dotykania miejsca wszczepu palcami i ograniczyć manewrowanie językiem w jamie ustnej.

Jak dbać o implanty zębowe? – regularne wizyty kontrolne kluczem do sukcesu

Narząd żucia z biegiem lat ulega rozmaitym zmianom – zęby ścierają się, przemieszczają oraz w ich środku, jak i na powierzchni wykonywane są plomby. Implanty natomiast pozostają wciąż takie same, co prowadzi do ich przeciążenia. Proces ten następuje bardzo powoli, przez co pacjent nie jest w stanie sam tego zauważyć – a to dość ważne, ponieważ to zjawisko może spowodować odkruszenie porcelany, odkręcenie korony, złamanie śruby, złamanie implantu lub utratę połączenia implantu z kością, co jest równoznaczne z jego zniszczeniem. Jedyną osobą, która może dostrzec te zmiany, jest stomatolog. Z tego też względu pacjent powinien być pod jego opieką i co około 6 - 12 miesięcy zgłaszać się do niego w celu kontroli.

Oprócz tego w trakcie takiego spotkania lekarz ma możliwość ocenienia odbudowanego zęba i okolicznych dziąseł oraz sprawdzenia stanu pozostałych zębów. Warto pamiętać, że infekcje w jamie ustnej (szczególnie zębów sąsiadujących z implantem) są bezpośrednią przyczyną utraty połączenia implantu z kością. Równie istotne są też regularne wizyty higienizacyjne, na których wykonuje się różnego rodzaju procedury, takie jak usuwanie kamienia nazębnego i osadów.

Jak dbać o implanty stomatologiczne? – higiena jamy ustnej po zrośnięciu się z kością

Prawidłowo pielęgnowane implanty zębowe pozwalają cieszyć się zdrowym i wysoce estetycznym uśmiechem na bardzo długi czas. Najważniejszym i najczęstszym powodem wystąpienia problemów z implantem jest zaniechanie od poprawnej higieny jamy ustnej. Wynika to z powszechnie panującego przekonania, że skoro implanty nie są narażone na próchnicę ani na rdzę, to nie trzeba ich oczyszczać. Oczywiście, nie jest to prawdą. Ba! Osadzone w implantach korony ze względu na swoją budowę i kształt przyczyniają się do zalegania resztek pokarmowych w tych okolicach, co skutkuje zniszczeniem dziąsła i powstaniem stanu zapalnego. Stan ten nierzadko powoduje utratę podparcia kostnego implantu. Jak zatem prawidłowo dbać o higienę?

Pielęgnacja dziąseł

Dziąsła są najbardziej narażone na różnego rodzaju powikłania w przypadku zaniechania od dbania o stan jamy ustnej. Pomocnym przyrządem do ich oczyszczania, są szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, których włosie wypełnia cały obszar przestrzeni. Warto także wyposażyć się w irygator dentystyczny, który za pomocą wody pod ciśnieniem delikatnie, a zarazem dokładnie, usuwa resztki pokarmowe i pobudza krążenie krwi w dziąsłach.

Niektóre modele mają specjalistyczne końcówki przeznaczone do implantów stomatologicznych, co jest znaczącym udogodnieniem dla ich posiadaczy. Zrezygnowanie z używania tych narządów może doprowadzić do powstawania kamienia nazębnego, który z czasem nawarstwia się, wywołując zapalenie okołoimplantowe.

Szczotkowanie zębów

Szczoteczkę manualną należy wymienić na elektryczną. Polecaną wersją jest ta soniczna, która z wyjątkową precyzją oczyszcza uzębienie z osadów i resztek pokarmowych. Lekarz powinien dobrać wraz z pacjentem metodę szczotkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Warto zaopatrzyć się w profesjonalną pastę z przeciwbakteryjną chlorheksydyną, która jest rekomendowana w przypadku posiadania implantów. Składnik ten znajduje się również płynach, żelach oraz niciach do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czym są implanty zębowe?
Implant to najczęściej tytanowa śrubka, która przejmuje rolę korzenia brakującego zęba. Jego zadaniem jest utrzymanie uzębienia, dziąseł i kości w dobrym stanie, a także przywrócenie funkcji czynnościowych narządu żucia.
2. Jak prawidłowo dbać o implanty zębowe?
Implanty powinno się pielęgnować podobnie jak naturalne zęby, zachowując ostrożność w okresie rekonwalescencji – w celu oczyszczania okolicy gojącej się rany należy używać szczoteczki o miękkim włosiu. Warto przestrzegać również wizyt kontrolnych, na których stomatolog ocenia postępy leczenia i przeprowadza zabieg usuwania kamienia nazębnego..
3. Czy warto wykonać leczenie implantologiczne?
Założenie implantów może wpłynąć nie tylko na zdrowie pacjenta, ale i także jego samopoczucie, samoocenę i przede wszystkim komfort życia. W związku z tym w przypadku braków zębowych warto rozważyć tę możliwość.

Autor artykułu: Lek. dent. Tatiana Mol-Dąbrowska
lekarz dentysta Tatiana Mol-Dąbrowska
Jestem lekarzem dentystą i współwłaścicielką Centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed. Specjalizuję się w protetyce, stomatologii estetycznej, leczeniu zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, a także w medycynie estetycznej.
Skontaktuj się z nami