Wczytywanie...

Najczęściej zadawane pytania

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

1. Na czym polega piaskowanie?
Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia powodują że zęby wyglądają nieestetycznie. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu i przebarwień mieszaniną wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Płyn wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem ze specjalnego aparatu. Nasz specjalistyczny zespół higienistek stomatologicznych dba o to aby zabieg był przyjemny i bezbolesny a regularnie wykoanywany skutecznie zapobiega powstawaniu paradontozy. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów.
2. Na czym polega skaling?
Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się ze mineralizowanego osadu. Usuwanie polega na użyciu ultradźwięków. Nie powoduje to niszczenia szkliwa ani nie wywołuje bólu, jeśli nie są odsłonięte szyjki zębowe i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie. Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu.
3. Na czym polega lakierowanie?
Jest to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Zabieg kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany jest też dorosłym. Zapobiega próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, po skalingu czy piaskowaniu zębów. Jest to zabieg bezbolesny.
4. Na czym polega lakowanie?
Jest to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci. Polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co zapobiega próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z resztek jedzenia. Lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach, trzonowcach stałych oraz na bocznych powierzchniach siekaczy stałych. Materiał uszczelniający ma dużą trwałość, jednak wymagana jest kontrola laku.
5. Jak dbać o higienę zębów w domu?
Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie rano oraz wieczorem przed spaniem ( po wieczornym myciu zębów nie należy spożywać już posiłków, można pić tylko czystą wodę ). Jednak zalecane jest mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy używać nici dentystycznych i irygatora do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów.
6. Czy żucie gumy jest zdrowe?
Czy powszechne żucie gumy jest zdrowe? Bardzo często zadajemy sobie to pytanie. Czy rzeczywiscie chroni przed próchnicą, korzystnie wpływa na nasze uzębienie, jest bezpieczna dla naszego zdrowia i czy są negatywne jej strony? Po gumę do żucia, oczywiścię tą bez cukru warto sięgnąc po posiłku, wtedy kiedy nie możemy umyć zębów pasta, w celu odświeżenia oddechu. Gdy żujemy gumę zwiększa się także wydzielanie śliny co ułatwia usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni miedzyzębowych. Do takich najważniejszych zalet zaliczamy: zwiększenie wydzielania się śliny, reminalizacja szkliwa, a także działanie bakteriobójcze ponieważ sorbitol zawarty w gumach chroni przed obniżaniem się pH szkliwa zębów, co pomaga chronić zęby przed działaniem niszczących kwasów. Warto jednak pamietać, iż nie powinno się żuć dłużej niz 10-15 min.
7. Którą paste wybrać?
W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach nasz pesonel pomoże w wyborze odpowiedniej pasty i płukanki do zębów indywidualnie dla każdego pacjenta. Obecnie na rynku jest dostępne wiele past o różnym zastosowaniu. Pasty te mogą być przeznaczone do wybielania, odświeżania, dla dzieci oraz wiele innych. Która pastę najlepiej wybrać dla naszych zębów? Napewno warto sięgać po takie, które są ukierunkowane pod dany problem np: zmiejszająca wrażliwość zębów, wybieląca, z zawartością fluoru czy też nie. Fluor zawarty w pastach do zębów jest pomocny gdyż dzięki niemu szkliwo zębów jest odporne na działanie szkodliwych bakterii. Warto też sprawdzać składy pasty do zębów pod kątem zawartości fluoru i jego ilość, oraz posiadania leczniczego działania. Aby wykorzystać jego dobroczynne działanie musi być odpowiednie stężenie fluoru w paście, a także czas działania czyli szczotkowanie przynajmniej 2-3 min dwa razy dziennie. Z obecnych na rynku past warto wspomnieć o marce Biorepair, która w swojej gamie oferuje pasty bez fluoru oraz posiada szeroką gamę asortymentu dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pasty nie zawierają parabenów, są wolne od SlS.
8. Odwieczny dylemat szczoteczka manualna czy elektryczna?
Szczoteczka manualna czy też elektryczna, która wybrać? Najczęściej to pytania pojawia się kiedy chcemy jak najlepiej zadbać o nasze zęby. Szczoteczki manualne są bardziej ekonomiczne, chociaż poprawna technika ich stosowania jest bardziej skomplikowana, ponieważ trudniej jest wyczyścić ciężko dostępne miejsca. Wiekszość pacjentów błednie oczyszcza zęby szczoteczkami manualnymi, gdyż wykonują ruchy okrężne, co skutkuje niedokladnym oczyszczeniem szkliwa, czy obniżeniem lini dziąseł, zamiast wykonywać ruchy wymiatające, przykładajac szczoteczke do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni. Natomiast szczoteczki elektryczne dzięki niewielkiej głowicy są w stanie wyczyścic trudno dostępne miejsca. Zaletą jest szybkość i łatwość szczotkowania, gdzie dokładnie pozbywa się płytki nazębnej. Szczoteczki z wbudowanym timerem pozwalają dodatkowo dokładnie kontrolować czas naszego szczotkowania.
9. Paradontoza-co to takiego?
Paradontoza jest to choroba przyzębia czyli aparatu utrzymującego ząb w kości. Nie leczona może prowadzić do rozchwiania lub nawet utraty zębów. Czynniki wpływające na rozwój choroby to:
 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadząca do odkładania kamienia nazębnego,
 • Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów,
 • Nadmierne stosowanie środków wybielających zęby,
 • Nieleczona próchnica,
 • Palenie tytoniu,
 • Stres,
 • Bruksizm,
 • Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niedobory odporności, choroby krwi,
 • Zmiany hormonalne,
 • Niedobory witamin C i K.
Jednym z pierwszych symptomów jest stan zapalny dziąseł który manifestuje się krwawieniem, zaczerwienieniem oraz rozpulchnieniem dziąseł. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe na dotyk oraz na zmiany temperatury. W późniejszym etapie choroby dochodzi do rozchwiania zębów.

Nie leczona paradontoza ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale również na cały organizm i może potęgować objawy i skutki chorób ogólnych takich jak cukrzyca, choroby nerek oraz choroby stawów. Im wcześniej zostanie wykryta tym większe szanse na skuteczne wyleczenie paradontozy, które polega na systematycznych wizytach higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym oraz na zahamowaniu stanu zapalnego dziąseł. Należy podkreślić jak ważną role odgrywa profilaktyka polegająca na codziennej higienie jamy ustnej w domu przez pacjenta oraz wizytach kontrolnych u lekarza dentysty.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

1. Co to są Licówki?
Zmieniając uśmiech Pacjentów specjaliści w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach dbają o to by kształt i kolor licówek był dobrany i zaprojektowany w taki sposób, aby efekt końcowy był piękny i naturalny. Licówki są najczęściej stosowaną metodą, pozwalającą uzyskać uśmiech marzeń przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba. Dzięki licówkom możemy osiągnąć zmianę kształtu i koloru zębów, powiększenie, wydłużenie, likwidację diastemy (szczeliny między zębami) lub pozbycie się przebarwień.
2. Co to jest Inlay i Onlay?
Jest to wykonana przez technika odbudowa materiałami ceramicznymi lub kompozytowymi w celu naprawy wad i uszkodzeń tkanek zęba. Stosuje się je przy dużych ubytkach tkanek zęba, do korekty kształtu i wyglądu zębów tylnych.
3. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Wybielanie pod kontrola stomatologa jest bezpieczne. Obecnie stosowane preparaty są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa. W FRESHmed stosujemy wybielanie lampą ZOOM oraz wybielanie laserowe obie te metody są bardzo bezpieczne i dają bardzo dobre efekty przy braku nadwrażliwości. Badania w różnych ośrodkach wykazały, że preparaty wybielające nie zwiększają podatności na próchnicę.
4. Czym jest bonding zębów?
W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach bondig wykonują wyspecjalizowani w tej dziedzinie lekarze dentyści dobierając kształt przyszłych zebów do uśmiechu i rysów twarzy danego Pacjenta. Bonding to metoda estetycznej korekcji niedoskonałości zębów za pomocą kompozytu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zarówno wyleczenie drobnych ubytków i odbudowa utraconych tkanek, jak i zamaskowanie przebarwień, usunięcie diastemy, wyrównanie przednich zębów lub poprawa ich kształtu. Wszystko to wykonywane jest wyłącznie przy użyciu kompozytu czyli materiału stomatologicznego wykorzystywanego m.in. przy zakładaniu plomb. Metoda ta jest minimalnie inwazyjna i daje możliwość poprawy estetyki zębów w jeden dzień.
5. Czym jest Laseroterapia w stomatologii?
W naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach dysponujemy innowacyjnym laserem stomatologicznym Lasotronix Smart M Pro, który znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie stomatologii. W urządzeniu zastosowano dwa źródła światła laserowego o długości fali 980 nm oraz 635 nm, a także regulowaną moc aż do 20 W, dzięki czemu jest to laser wszechstronny, znacznie poszerzający gamę zabiegów dostępnych w naszym gabinecie. Nowoczesny laser wykorzystywany jest m.in. w chirurgii stomatologicznej i periodontologicznej, w endodoncji do odkażania kanałów korzeniowych, a także w biostymulacji laserowej, fotoaktywnej dezynfekcji (PACT) oraz do wybielania zębów. Urządzenie to ma ogromne możliwości, a także pozwala uzyskać spektakularne efekty w zakresie przyspieszania procesu gojenia, zmniejszania bólu oraz obrzęków. Laseroterapia pomaga również zapobiec różnorodnym powikłaniom po zabiegach chirurgicznych.
6. Czym jest Mikrochirurgia laserowa?
Laser z powodzeniem wykorzystuje się w chirurgii stomatologicznej. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie bezkrwawych zabiegów na tkankach miękkich. Wysoka moc lasera i cienki światłowód gwarantują doskonałą precyzję podczas leczenia operacyjnego. Ponadto powstałe w jego efekcie rany goją się o wiele szybciej, ze względu na jałowość miejsca cięcia.

Wykonuje się nim miedzy innymi takie zabiegi jak:
 • Podciecie wedzidełka jezyka/wargi,
 • Plastkę dziąsła,
 • Plastykę wyrostka,
 • Wycięcie zmian na błonie śluzowej,
 • Korekta uśmiechu dziąsłowego.
7. Czym jest Biostymulacja laserowa?
Do biostymulacji wykorzystywane jest promieniowanie laserowe o niewielkiej mocy. Jego zadaniem jest dostarczanie energii do tkanek, co pomaga w fazie gojenia. Efektem działania lasera jest podniesienie metabolizmu, poprawienie ukrwienia oraz przyspieszenie wchłaniania wysięków. Biostymulacja ma także działanie przeciwbólowe.

Biostymulacja laserowa daje doskonałe efekty w leczeniu następujących schorzeń:
 • Bóle pozabiegowe,
 • Krwiaki,
 • Choroby dziąseł,
 • Stany po zabiegach chirurgicznych,
 • Zmiany zapalne na błonie śluzowej jamy ustnej,
 • Dolegliwości bólowe w stawach skroniowo-żuchwowych,
 • Leczenie aft,
 • Leczenie opryszczki.
Nasz nowoczesny laser stomatologiczny wspomaga też regenerację uszkodzonych nerwów.
8. Czym jest Fotoaktywna dezynfekcja?
Światło lasera ma również właściwości pozwalające na dezynfekowanie kieszonek dziąsłowych lub kanałów korzeniowych. Przy jego pomocy można też leczyć różnorodne zmiany w błonie śluzowej. Podczas zabiegu wykorzystywany jest specjalny żel aktywowany laserem, który uwalnia reaktywne formy tlenu niszczące bakterie, wirusy i grzyby.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

1. Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą adaptacyjną Najlepiej, gdyby wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, nie później niż po ukończeniu pierwszego roku. Wtedy jest to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu. W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach w trakcie wizyty adaptacyjnej nasi specjaliści przekazują Rodzicom wiedzę i praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, diety i nawyków żywieniowych Maluszka. Doradzą jaką szczoteczkę i pastę wybrać i jak dbać o ząbki Waszych pociech.
2. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Aby wykształcić u swojego dziecka pozytywne nawyki i skojarzenia związane ze stomatologiem, należy unikać sformułowań typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi” czy „nie płacz”. W ten sposób utrwalamy tylko negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

Dużo lepiej jest opisać wizytę za pomocą pozytywnych komunikatów, tłumacząc dziecku przebieg wizyty, np. „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta wyczyści ząbki i pozwoli ci wybrać twój ulubiony kolor plomby”. Wizyta u stomatologa jest czymś zupełnie naturalnym i właśnie tak należy do niej podchodzić. Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie, a zadaniem Rodziców jest pomóc mu je oswoić.
3. Czy próchnica u Matki ma wpływ na zęby dziecka?
Zdrowe zęby matki i właściwe nawyki higieniczne to podstawa prawidłowego rozwoju zawiązków uzębienia u dziecka, dlatego profilaktykę powinno się rozpocząć jeszcze zanim pociecha pojawi się na świecie.

Najbezpieczniejszym okresem do leczenia zębów u przyszłej mamy jest drugi trymestr ciąży i w tym czasie powinno się wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć ogniska infekcji z jamy ustnej. Dzisiejsza stomatologia dysponuje odpowiednimi znieczuleniami, które można bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży.
4. Kiedy zacząć myć zęby dzieciom?
W momencie przyjścia maluszka na świat dziąsła powinny być 2 razy dziennie przemywane jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą oraz masowane za pomocą gumowej szczoteczki. W chwili pojawienia się pierwszego ząbka należy zacząć używać odpowiedniej do wieku szczoteczki i pasty do zębów.

Minimum jakie trzeba zachować to myć dziecku zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po wieczornym myciu zębów, nie powinno już nic jeść ani pić oprócz czystej wody. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów swoich pociech aż do 7 roku życia, stopniowo wprowadzając dziecko do samodzielnej higieny i ucząc odpowiedniej metody szczotkowania.
5. Jak wygląda zabieg Podcięcia wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i/lub języka. FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach oferuje zabieg podcięcia wędzidełka wargi lub języka na dwa sposoby, tradycyjny chirurgiczny lub przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej. Po konsultacji i dokładnym zbadaniu wędzidełka wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz dentysta podejmuje decyzje czym będzie wykonywany zabieg. Uzależnione jest to od wieku Pacjenta oraz od przyczepu i rodzaju wędzidła. Zabieg wykonywany laserem stomatologicznym jest bezkrwawy nie ma konieczności szycia rany oraz może zostać wykonany szybko i precyzyjne pozna z powodzeniem wykonywać go u dzieci powyżej 3 roku życia i u dorosłych. Chirurgiczne podciecie wykonujemy u najmłodszych Pacjentów nawet tych odrazu po urodzeniu, trwa on pare minut a dzieci praktycznie w ogóle go nie odczuwają.
6. Czy „szóstki” to zęby stałe?
Najczęściej pierwszymi zębami stałymi które pojawiają się u dzieci są pierwsze zęby trzonowe, zwane „szóstkami" pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby, które wymagają szczególnej troski. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedoczyszczane, a bogata rzeźba ich powierzchni żującej, liczne i głębokie bruzdy dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich resztek jedzenia i płytki nazębnej przez co są bardzo szybko atakowane przez próchnicę. To właśnie "szóstki" z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. Dzięki regularnym wizytą kontrolnym w FRESHmed okres pojawienia się „szóstek” nie zostanie przeoczony dzieki czemu będzie można w odpowiednim czasie wykonać zabieg lakownia. Lakowanie jest to zabieg profilaktyczny mający za zadnie zabezpieczenie zdrowych zębów przed pojawianiem się próchnicy.
7. Czemu u dzieci tak szybko się psują zęby?
Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych. Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa /dzieci dwu-, trzyletnie/ jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych jest przyczyną powstawiania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.
8. Jak przygotować dziecko do narkozy?
 • DZIECI POWYŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 6 godzin przed znieczuleniem nic nie jeść i 3 godziny nie pić
 • DZIECI PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 4 godziny przed znieczuleniem nic nie jeść i 2 godziny nie pić
 • NAJMŁODSI PACJENCI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA – odpowiednio 2 godziny nie jeść i 1 godzinę nie pić
9. Co może dziecko po narkozie?
 • JEDZENIE I PICIE – Dziecko może pić i zjeść lekki posiłek po ok. 1 godzinie po zabiegu w narkozie
 • SAMOPOCZUCIE – zwykle Pacjenci mają dobre samopoczucie, mogą wystąpić zawroty głowy oraz nudności
 • OPIEKA – Dziecko pozostaje pod nadzorem medycznym, aż do czasu odzyskania całkowitej świadomości. W ciągu kolejnych 12 godzin dziecko powinno pozostawać pod opieką osoby dorosłej
 • KONTAKT Z KLINIKĄ – W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości po leczeniu w znieczuleniu ogólnym Rodzic lub Opiekun zawsze ma możliwość kontaktu telefonicznego z personelem FRESHmed
10. Przebieg zabiegu w narkozie?
W naszym centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed w Katowicach specjalizujemy się w leczeniu z zastosowaniem narkozy głównie u Małych Pacjentów. Dzieci zakwalifikowane do zabiegu na podstawie wypełnionej przez rodziców ankiety i rozmowy z anestezjologiem zapraszane są z rodzicem lub opiekunem do gabinetu, gdzie mają czas na to, by oswoić się z miejscem i przygotować do leczenia.

Przed podaniem znieczulenia ogólnego stosowana jest premedykacja, czyli uspokojenie środkami farmakologicznymi w postaci syropu. Następnie lekarz specjalista anestezjolog podaje dziecku gaz znieczulający przez maskę twarzową, dzięki temu nasz mały Pacjent w ciągu 20 sekund zasypia płytkim snem w obecności rodzica. Po tym etapie rodzic opuszcza gabinet stomatologiczny. Następnie lekarz anestezjolog podaje znieczulenie dożylne, co wprowadza dziecko w stan głębokiego snu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci czują się bezpiecznie i nie mają żadnych złych wspomnień z wizyty w naszym gabinecie . Przez cały czas trwania zabiegu nasz mały pacjent jest pod kontrolą anestezjologa, który monitoruje funkcje życiowe przez wysokiej jakości sprzęt . Dzięki narkozie podczas jednej wizyty możliwe jest wyleczenie wszystkich zębów co ma szczególne znaczenie u dzieci, osób z niepełnosprawnością. To także przekłada się na jakość i komfort pracy lekarza.

Po zakończeniu zabiegu pacjent odpoczywa w specjalnym przytulnym pomieszczeniu, pozostając pod opieką anestezjologa oraz rodziców do czasu całkowitego ustąpienia działania środków farmakologicznych. Po odzyskaniu pełnej sprawności maluch może wrócić z rodzicami / opiekunami do domu, cały czas pozostając w kontakcie z naszymi specjalistami – zarówno stomatologiem, jak i anestezjologiem.

LECZENIE KANAŁOWE

1. Kiedy musisz leczyć zęba kanałowo?
Kiedy zgłasza się pacjent z bólem zęba. Zwykle jest to sygnał, że będzie konieczne leczenie endodontyczne. Ból zazwyczaj związany jest z zainfekowaniem miazgi zęba.
2. Jak wykonuje się leczenie kanałowe?
Po dokładnym badaniu wewnątrz ustnym oraz rentgenodiagnostyce kwalifikujemy zęba do leczenia endodontycznego.

Pacjentowi założony zostaje koferdam ( specjalna guma chroniąca przed dostaniem się płynów i małych narzędzi używanych przez endodontę do przełyku i tchawicy ). Następnie przystępuje się do usunięcia zainfekowanych tkanek. Oczyszcza się wnętrze zęba oraz się je ususza następnie wypełnia się kanały zęba ciepłą gutaperką ( wypełnieniem ).

Wszystkie te procedury wykonuje się w powiększeniu mikroskopowym celem najwyższej dokładności w szczelności leczonego kanału. Po zamknięciu kanałów zęba należy wzmocnić wkładem z włókna szklanego lub odbudować za pomocą ONLAY/INLAY aby mógł nam służyć przez długie lata.
3. Czy leczenie endodontyczne boli?
Do leczenia kanałowego stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg ten w dzisiejszych czasach jest bardzo komfortowy a pacjenci zwykle podczas jego trwania ucinają sobie drzemkę.
4. Jakie efekty przynosi leczenie kanałowe?
Po skutecznym leczeniu kanałowym, leczony ząb nie będzie posiadał już nerwów, co skutuje brakiem wrażliwości na temperaturę, która może być oznaką próchnicy danego zęba.
5. Koferdam – co tak naprawdę daje nam praca ze ślinochronem?
Podczas zabiegów endodontycznych oraz stomatologii zachowawczej informuję pacjenta o konieczności założenia specjalnej izolacji na ząb lub zęby, która odgranicza je od środowiska jamy ustnej. Koferdam to płat gumy, który daje nam wiele możliwości oraz zalet, do których możemy zaliczyć izolację zęba od dostępu do śliny, która zaburza wiązanie materiałów kompozytowych uniemożliwiając tym wykonanie szczelnej i trwałej odbudowy światłoutwardzalnej. Koferdam zapobiega aspiracji narzędzi drobnych, zabezpiecza błonę śluzową pacjenta przed zranieniem wiertłem. Skraca czas zabiegu, a także poprawia widoczność. Do jamy ustnej nie dostają się również żadne płyny mogące podrażnić śluzówkę jamy ustnej, a które są niezbędne do prawidłowego zdezynfekowania kanałów korzeniowych. Koferdam jest komfortowy i wygodny zarówno dla pacjentów jak i dla pracy lekarza, który może wykonać swoją pracę w sterylnych i dobrych warunkach, co wiąże się z wysoką jakością leczenia.
6. Czy zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są szkodliwe?
Oczywiście nie można zaprzeczać, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu człowieka – narosło jednak wokół tego wiele szkodliwych mitów, przez które pacjenci rezygnują z badań, w których jest ono stosowane. Aby w organizmie człowieka doszło do zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania X, musiałby pochłonąć ich olbrzymie ilości i to za jednym zamachem. Dla przykładu – średnia wartość promieniowania ze źródeł naturalnych w Europie to 2400 µSv na rok. W Polsce jest to 2500 µSv na rok, ale już w niektórych rejonach Norwegii i Szwecji – nawet 35 000 µSv rocznie. Każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv. Lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv a 800000 µSv otrzymuje astronauta przebywający 6 miesięcy na stacji kosmicznej. Tymczasem podczas pantomogramu zębów pacjent otrzymuje około 12,9 µSv promieniowania, co odpowiada niespełna dwóm dniom ekspozycji na promieniowanie naturalne. Podczas tomografii 3D (szczęki, żuchwy lub zatok) dawka promieniowania wynosi od około 4 µSv do około 20 µSv, podczas gdy 1 µSv to dawka otrzymana… po zjedzeniu 10 bananów Nie można oczywiście zapominać, że tak w stomatologii, jak i w innych dziedzinach medycyny stosuje się specjalną ochronę dla pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym, a coraz to nowocześniejszy sprzęt zapewnia idealną precyzję obrazowania przy mniejszych dawkach promieni. Jak więc widać, promieniowania rentgenowskiego nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – należy korzystać z niego przy diagnostyce wielu chorób, w tym również stomatologicznych.

PROTETYKA

1. Jak często wymieniać protezy zębowe całkowite i częściowe?
Protezy zębowe powinno się wymieniać co pięć lat na nowe. Wiedz, że akryl, z którego są wykonywane protezy bardzo często staje się porowaty. Zaś na niezbyt równej powierzchni szybko i łatwo osiedlają się szkodliwe drobnoustroje (bakterie, grzyby). Mogą one powodować zakażenia w błonie śluzowej jamy ustnej. Każdy, kto użytkuje protez powinien się zgłaszać na wizyty kontrolne co pół roku.
2. Co to jest korona?
Korona jest formą stałego uzupełnienia protetycznego. Osadza się ja na oszlifowanym własnym zębie lub implancie. Korona służy do przykrycia i wzmocnienia zniszczonego jednego zęba, oraz poprawia estetykę, funkcje i kształt.
3. Co to jest most?
Most protetyczny odtwarza utracony ząb lub zęby poprzez przymocowanie kilku koron do zębów. lub implantów. Most składa się z koron protetycznych mocowanych na zębie przed luką zębową oraz za luką zębową, które służą jako filary. Przęsło mostu to korony zawieszone na zębach filarowych które przylegają do dziąsła odtwarzając utracone zęby.
4. Jakie uzupełnienie zębów będzie dla mnie najlepsze?
Pierwszym etapem leczenia protetycznego jest wizyta konsultacyjna. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami Pacjentów tworzymy indywidualny plan leczenia. Opiera się on na dokładnym badaniu stanu zębów i diagnostyce cyfrowej oraz radiologicznej. W naszej pracowni RTG wykonujemy wszystkie wymagane badania. Informują one nas o stanie kości i pozwalają na bardzo dokładne zaplanowanie leczenia.
5. co zrobić jak mam starte zęby?
Przy startych zębach, trzeba znaleźć przyczynę utraty tkanek zębów, po dokładnym wywiadzie i badaniu stomatologicznym oraz badaniu stawów skroniowo-żuchwowych można zacząć dopiero leczyć. Zależnie od przyczyny takie leczenie przebiega inaczej u niektórych pacjentów można odrazu przejść do estetycznej odbudowy zębów, u innych ten proces jest wydłużony o leczenie dysfunkcji w stawie. Najważniejsze dla naszych specjalistów jest to aby przywrócić naszym pacjentom prawidłową funkcje, estetykę i komfort na lata.

ORTODONCJA

1. Jak zacząć leczenie ortodontyczne?
Przyjdź na wizytę konsultacyjną do naszego Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach. Zostaną na niej wykonane zdjęcia RTG, ( cefalometryczne oraz panoramiczne, do diagnostyki poszerzonej również Tomografia Komputerowa szczęki żuchwy i stawów skroniowo żuchwowych - CBCT w dużym polu obrazowania w małej dawce ), fotografie wewnątrz i zewnątrz ustne, skan uzębienia.

Po dokładnej analizie na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, badania napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych zostaje przedstawiony plan leczenia i dobrany indywidualnie aparat ortodontyczny.

Pamiętaj aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Nie zapomnij nam powiedzieć o bólach głowy, trzaskach lub trzeszczeniach w Stawie skroniowo - żuchwowym, chrapaniu,zaciskaniu czy zgrzytaniu zębami. Czas trwania konsultacji od 30 do 60 min.
2. W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?
Granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje! W Centrum Stomatologii i Ortodocji FRESHmed w Katowicach leczenie można zacząć już w wieku od 1,5 roku stosując ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne, które pomagają logopedom w ćwiczeniu języka, warg i prawidłowym połykaniu a kończąc na pacjentach dorosłych gdzie leczenie ortodontyczne łączy się z leczeniem protetycznym czy implantologicznym. Musi być spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz zdrowe przyzębie. Nasi Ortodonci układają tak plany leczenia aby były dopasowane do stylu życia, wieku i nastawienia pacjenta.
3. Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym nie powinno być krótsze niż 16 miesięcy, średnio powinno trwać 24 miesiące. Szybsze efekty uzyskuje się systemami nakładkowymi INVISALIGN, gdzie leczenie trwa nawet od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Ortodonta dokładnie planuje leczenie. Leczenie ortodontyczne dorosłych jest znacznie trudniejsze i niejednokrotnie wymaga dodatkowych elementów jak np. miniimplanty. W FRESHmed w Katowicach dzieci leczymy inerceptywnie co oznacza, że reagujemy na konkretną fazę wzrostu w jakiej obecnie znajduje się dziecko, dzięki czemu dzieci leczone ortodontycznie nie mają poczucia noszenia aparatów przez długi okres czasu w ciągu.
4. Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?
Leczenie aparatem stałym jest zawsze odczuwalne, ale nie powinno być bolesne.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach, stosujemy systemy, gdzie bolesność przesuwania zębów jest mocno ograniczona. System zamków samoligaturujących DAMON oraz system nakładek przeźroczystych INVISALIGN zapewniają najwyższy komfort.
5. Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?
W gabinecie FRESHMED każdy pacjent po założeniu aparatu otrzymuje kompletny zestaw do higieny jamy ustnej ( specjalną szczoteczkę, szczoteczkę między zębową, wosk który przynosi ulgę przy otarciach śluzówki, lusterko stomatologiczne, nić dentystyczną, szczoteczkę turystyczną, pastę do zębów oraz płyn do płukania ).

W aparacie ortodontycznym zęby należy myć po każdym posiłku. Zalecamy ograniczanie spożywania pokarmów obklejających zęby i zamki aparatu ortodontycznego takich jak: guma do żucia, toffi, żelki oraz pokarmów chrupiących jak paluszki, chipsy, orzeszki. Również utrudnione jest odgryzanie dużych kęsów pokarmu, dlatego bułki i twarde jabłka należy kroić na kawałki przed ich spożyciem.

Śmiało można stwierdzić, że zakładając aparat nabędziesz nowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu przestaniesz podjadać pomiędzy posiłkami i zdobędziesz więcej energii.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

1. CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG?
Obszar działania chirurga stomatologicznego obejmuje nie tylko zęby ale również kości. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego należy: usuwanie zębów (w tym zębów mądrości), wszczepianie implantów, resekcje korzeni zębów. Chirurg stomatologiczny posiada rozległą wiedzę z anatomii, stomatologii ogólnej, chorób części miękkich i twardych twarzoczaszki.
2. Czy zabieg podcięcia wędzidełka jest bolesny?
W naszej klinice zabieg ten jest przeprowadzany całkowicie bezboleśnie przy użyciu lasera diodowego Lasotronix Smart M Pro. W niektórych przypadkach, u wrażliwych pacjentów, podajemy nieznaczną ilość znieczulenia miejscowego, jednak dzięki innowacyjnemu działaniu zarówno zabieg jak i gojenie przebiega w sposób komfortowy. Zabieg trwa bardzo krótko i można po nim wykonywać zwyczajowe codzienne czynności. Pokarmy można spożywać już po 2 godzinach od zabiegu. Ważne jest aby po zabiegu wykonywać sumiennie ćwiczenia zalecone przez naszych specjalistów. Gojenie miejsca po zabiegu laserowym jest bardzo szybkie i przebiega bezboleśnie, trwa około 2 tygodnie.
3. Co to jest resekcja korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który polega na chirurgicznym odcięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Zabieg wykonywany jest w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne (reendo) nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci eliminacji ogniska zapalnego. Resekcja przeprowadzana jest również w przypadkach nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia często pozwala uratować ząb, który ze względu na rozległy stan zapalny kwalifikowałby się do usunięcia.
4. Jak przygotować się do ekstrakcji ósemek lub innego zabiegu wykonywanego przez chirurga stomatologa?
Przed zabiegiem stomatolog zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwoli na dokładną ocenę położenia zęba. Umawiając termin usunięcia zęba lub zębów mądrości warto zarezerwować sobie czas na dojście do siebie po zabiegu i ewentualną kontrolę w przypadku powikłań. Największy obrzęk występuje z reguły w 2-3 dobie po zabiegu. Przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, ponieważ może on obniżać skuteczność środków znieczulających. Nie zaleca się także zażywania Nospy i innych środków o działaniu rozkurczowym. Palacze powinni powstrzymać się od papierosów przez co najmniej 12 godzin od usunięcia zęba. Palenie może doprowadzić do powikłania w postaci suchego zębodołu. Przed zabiegiem należy zjeść lekkostrawny, pożywny posiłek. Nie wolno przychodzić do dentysty na czczo, ponieważ po zabiegu chirurgicznym nie można jeść przez kilka godzin.
5. Jak dbać o ranę po ekstrakcji?
Tuż po wyrwaniu zęba w zębodole tworzy się skrzep, który stanowi naturalny opatrunek dla rany. Na ranę mogą być założone szwy. W pierwszych dniach po zabiegu należy dbać o to, aby skrzep pozostawał w dziąśle nienaruszony. Nie wolno płukać rany po usuniętym zębie, ponieważ wypłukanie skrzepu może odsłonić kość narażając ją na dostęp bakterii. Należy unikać jedzenia gorących posiłków, a także gryzienia stroną, po której został usunięty ząb. W złagodzeniu obrzęku, jaki może się pojawić po ekstrakcji, pomoże zimny okład na policzek.

IMPLANTOLOGIA

1. Czy mając implanty będę normalnie mówić?
Seplenienie i niewyraźna mowa to częste problemy osób posiadających ruchome protezy. Implanty pozwalają na swobodną rozmowę bez obawy o luźną protezę.
2. Czy mając wkręcone implanty będę mógł/mogła jeść wszytko?
Implanty funkcjonują tak, jak Twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków bez bólu. Możesz spokojnie pozwolić sobie na jedzenie twardych rzeczy bez obawy, że wypadnie Ci proteza.
3. Jak wygląda proces leczenia implantologicznego?
Zanim rozpoczniemy leczenie implantologiczne, bardzo ważne jest jego dokładne zaplanowanie. Stworzenie planu leczenia wymaga starannej analizy stanu jamy ustnej, wykonywanej na podstawie badania klinicznego i oceny tomografii komputerowej. Jeżeli nie ma przeciwskazań do zabiegu umawiamy wizytę na zabieg chirurgicznego wszczepiania implantu.
4. Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?
Zabieg wszczepienia implantu w miejsce brakującego zęba trwa około 30 minut i jest zupełnie bezbolesny gdyż odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Pacjent może normalnie funkcjonować już następnego dnia. W czasie gojenia się miejsca pozabiegowego, nowa kość „obrasta” wokół osadzonego implantu, co bezpiecznie i skutecznie stabilizuje implant w kości. Proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie gdy kość jest wygojona wykonujemy prace protetyczną na implantach.

DIAGNOSTYKA STOMATOLOGICZNA

1. Co to jest RTG pantomograficzne?
Pantomografy wykonują panoramiczne zdjęcia całej szczęki i żuchwy. Stanowią one podstawę wstępnego planowania leczenia dentystycznego – pozwalają bowiem na szybką, kompleksową ocenę stanu uzębienia. Zdjęcia pantomograficzne często pozwalają wykryć choroby, którym nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Stąd umożliwiają wczesne rozpoczęcie leczenia, zanim pojawią się poważniejsze problemy.
2. Co to jest RTG cefalometryczne ?
Zdjęcie cefalometryczne jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Zdjęcie to uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde. Wykorzystywane jest w ortodoncji do oceny wzrostu kostnego oraz specjalistycznych pomiarów. Służą one do przygotowania planu leczenia. Zdjęcie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta ze względu na bardzo małą dawkę promieniowania rentgenowskiego.
3. Co to jest RTG punktowe?
Aby usprawnić pracę lekarzy, w naszej klinice zastąpiliśmy tradycyjną aparaturę RTG nowoczesnym radiowizjografem (RVG). Aparat pozwala wykonać w kilka sekund wysokiej jakości cyfrowe zdjęcie RTG wewnątrzustne, bez konieczności czasochłonnej obróbki kliszy. Możliwość wykonania zdjęcia wewnątrzustnego w gabinecie na fotelu stomatologicznym pozwala kontrolować procedurę bez wychodzenia do pracowni RTG. Wykorzystywane jest w celu diagnostycznym w stomatologii zachowawczej oraz w kontroli postępów leczenia w endodoncji i chirurgii.
4. Czy zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są szkodliwe?
Oczywiście nie można zaprzeczać, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu człowieka – narosło jednak wokół tego wiele szkodliwych mitów, przez które pacjenci rezygnują z badań, w których jest ono stosowane. Aby w organizmie człowieka doszło do zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania X, musiałby pochłonąć ich olbrzymie ilości i to za jednym zamachem. Dla przykładu – średnia wartość promieniowania ze źródeł naturalnych w Europie to 2400 µSv na rok. W Polsce jest to 2500 µSv na rok, ale już w niektórych rejonach Norwegii i Szwecji – nawet 35 000 µSv rocznie. Każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv. Lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv a 800000 µSv otrzymuje astronauta przebywający 6 miesięcy na stacji kosmicznej. Tymczasem podczas pantomogramu zębów pacjent otrzymuje około 12,9 µSv promieniowania, co odpowiada niespełna dwóm dniom ekspozycji na promieniowanie naturalne. Podczas tomografii 3D (szczęki, żuchwy lub zatok) dawka promieniowania wynosi od około 4 µSv do około 20 µSv, podczas gdy 1 µSv to dawka otrzymana… po zjedzeniu 10 bananów Nie można oczywiście zapominać, że tak w stomatologii, jak i w innych dziedzinach medycyny stosuje się specjalną ochronę dla pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym, a coraz to nowocześniejszy sprzęt zapewnia idealną precyzję obrazowania przy mniejszych dawkach promieni. Jak więc widać, promieniowania rentgenowskiego nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – należy korzystać z niego przy diagnostyce wielu chorób, w tym również stomatologicznych.