Wczytywanie...


PROTETYKA, PROTEZY ZĘBÓW

  • protezy zębowe katowice

PROTETYKA

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem brakujących zębów Pacjenta, przywróceniu funkcji żucia oraz estetyki. Braki zębowe można uzupełnić protezami wyciąganymi, koronami, mostami lub protezami na implantach.Pierwszym etapem leczenia protetycznego jest wizyta konsultacyjna w naszym Centrum Stomatologii i Ortodnocji w Katowicach. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami Pacjentów nasz lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu protetycznym tworzy indywidualny plan leczenia. Opiera się on na dokładnym badaniu stanu zębów i diagnostyce cyfrowej oraz radiologicznej. W naszej klinice mamy pracownie RTG, w której wykonujemy wszystkie wymagane badania jak zdjęcia punktowe, pantomograficzne, cefalometryczne oraz tomografię komputerową (TK) zarówno miejscową jak i szczęki, żuchwy oraz stawów. Dzieki tak przeprowadzonej diagnostyce możemy ocenić stan zębów, kości i stawów skroniowo-żuchwowych co pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie leczenia.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak często wymieniać protezy zębowe całkowite i częściowe?
Protezy zębowe powinno się wymieniać co pięć lat na nowe. Wiedz, że akryl, z którego są wykonywane protezy bardzo często staje się porowaty. Zaś na niezbyt równej powierzchni szybko i łatwo osiedlają się szkodliwe drobnoustroje (bakterie, grzyby). Mogą one powodować zakażenia w błonie śluzowej jamy ustnej. Każdy, kto użytkuje protez powinien się zgłaszać na wizyty kontrolne co pół roku.
2. Co to jest korona?
Korona jest formą stałego uzupełnienia protetycznego. Osadza się ja na oszlifowanym własnym zębie lub implancie. Korona służy do przykrycia i wzmocnienia zniszczonego jednego zęba, oraz poprawia estetykę, funkcje i kształt.
3. Co to jest most?
Most protetyczny odtwarza utracony ząb lub zęby poprzez przymocowanie kilku koron do zębów. lub implantów. Most składa się z koron protetycznych mocowanych na zębie przed luką zębową oraz za luką zębową, które służą jako filary. Przęsło mostu to korony zawieszone na zębach filarowych które przylegają do dziąsła odtwarzając utracone zęby.
4. Jakie uzupełnienie zębów będzie dla mnie najlepsze?
Pierwszym etapem leczenia protetycznego jest wizyta konsultacyjna. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami Pacjentów tworzymy indywidualny plan leczenia. Opiera się on na dokładnym badaniu stanu zębów i diagnostyce cyfrowej oraz radiologicznej. W naszej pracowni RTG wykonujemy wszystkie wymagane badania. Informują one nas o stanie kości i pozwalają na bardzo dokładne zaplanowanie leczenia.
5. co zrobić jak mam starte zęby?
Przy startych zębach, trzeba znaleźć przyczynę utraty tkanek zębów, po dokładnym wywiadzie i badaniu stomatologicznym oraz badaniu stawów skroniowo-żuchwowych można zacząć dopiero leczyć. Zależnie od przyczyny takie leczenie przebiega inaczej u niektórych pacjentów można odrazu przejść do estetycznej odbudowy zębów, u innych ten proces jest wydłużony o leczenie dysfunkcji w stawie. Najważniejsze dla naszych specjalistów jest to aby przywrócić naszym pacjentom prawidłową funkcje, estetykę i komfort na lata.