Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...


PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

  • profilaktyka stomatologiczna katowice

Czym jest profilaktyka stomatologiczna?

Aby mieć piękny zdrowy uśmiech trzeba systematycznie dbać o swoje zęby.

Nic nie zastąpi profilaktyki stomatologicznej, zapobiega ona pojawianiu się próchnicy, paradontozy oraz innych chorób przyzębia i jamy ustnej.



Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny. Wizyty u wyspecjalizowanej higienistki stomatologicznej należy składać co pół roku. Taka częstotliwość jest niezbędna, by wyprzedzać choroby zębów i przyzębia. W ramach zabiegów profilaktycznych w naszej klinice w Katowicach przeprowadzane są następujące zabiegi:

  • Piaskowanie, czyli usuwanie osadu,
  • Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • Lakierowanie,
  • Lakowanie.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Na czym polega piaskowanie?
Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia powodują że zęby wyglądają nieestetycznie. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu i przebarwień mieszaniną wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Płyn wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem ze specjalnego aparatu. Nasz specjalistyczny zespół higienistek stomatologicznych dba o to aby zabieg był przyjemny i bezbolesny a regularnie wykoanywany skutecznie zapobiega powstawaniu paradontozy. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów.
2. Na czym polega skaling?
Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się ze mineralizowanego osadu. Usuwanie polega na użyciu ultradźwięków. Nie powoduje to niszczenia szkliwa ani nie wywołuje bólu, jeśli nie są odsłonięte szyjki zębowe i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie. Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu.
3. Na czym polega lakierowanie?
Jest to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Zabieg kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany jest też dorosłym. Zapobiega próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, po skalingu czy piaskowaniu zębów. Jest to zabieg bezbolesny.
4. Na czym polega lakowanie?
Jest to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci. Polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co zapobiega próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z resztek jedzenia. Lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach, trzonowcach stałych oraz na bocznych powierzchniach siekaczy stałych. Materiał uszczelniający ma dużą trwałość, jednak wymagana jest kontrola laku.
5. Jak dbać o higienę zębów w domu?
Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie rano oraz wieczorem przed spaniem ( po wieczornym myciu zębów nie należy spożywać już posiłków, można pić tylko czystą wodę ). Jednak zalecane jest mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy używać nici dentystycznych i irygatora do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów.
6. Czy żucie gumy jest zdrowe?
Czy powszechne żucie gumy jest zdrowe? Bardzo często zadajemy sobie to pytanie. Czy rzeczywiscie chroni przed próchnicą, korzystnie wpływa na nasze uzębienie, jest bezpieczna dla naszego zdrowia i czy są negatywne jej strony? Po gumę do żucia, oczywiścię tą bez cukru warto sięgnąc po posiłku, wtedy kiedy nie możemy umyć zębów pasta, w celu odświeżenia oddechu. Gdy żujemy gumę zwiększa się także wydzielanie śliny co ułatwia usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni miedzyzębowych. Do takich najważniejszych zalet zaliczamy: zwiększenie wydzielania się śliny, reminalizacja szkliwa, a także działanie bakteriobójcze ponieważ sorbitol zawarty w gumach chroni przed obniżaniem się pH szkliwa zębów, co pomaga chronić zęby przed działaniem niszczących kwasów. Warto jednak pamietać, iż nie powinno się żuć dłużej niz 10-15 min.
7. Którą paste wybrać?
W FRESHmed klinice stomatologii i ortodoncji w Katowicach nasz pesonel pomoże w wyborze odpowiedniej pasty i płukanki do zębów indywidualnie dla każdego pacjenta. Obecnie na rynku jest dostępne wiele past o różnym zastosowaniu. Pasty te mogą być przeznaczone do wybielania, odświeżania, dla dzieci oraz wiele innych. Która pastę najlepiej wybrać dla naszych zębów? Napewno warto sięgać po takie, które są ukierunkowane pod dany problem np: zmiejszająca wrażliwość zębów, wybieląca, z zawartością fluoru czy też nie. Fluor zawarty w pastach do zębów jest pomocny gdyż dzięki niemu szkliwo zębów jest odporne na działanie szkodliwych bakterii. Warto też sprawdzać składy pasty do zębów pod kątem zawartości fluoru i jego ilość, oraz posiadania leczniczego działania. Aby wykorzystać jego dobroczynne działanie musi być odpowiednie stężenie fluoru w paście, a także czas działania czyli szczotkowanie przynajmniej 2-3 min dwa razy dziennie. Z obecnych na rynku past warto wspomnieć o marce Biorepair, która w swojej gamie oferuje pasty bez fluoru oraz posiada szeroką gamę asortymentu dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pasty nie zawierają parabenów, są wolne od SlS.
8. Odwieczny dylemat szczoteczka manualna czy elektryczna?
Szczoteczka manualna czy też elektryczna, która wybrać? Najczęściej to pytania pojawia się kiedy chcemy jak najlepiej zadbać o nasze zęby. Szczoteczki manualne są bardziej ekonomiczne, chociaż poprawna technika ich stosowania jest bardziej skomplikowana, ponieważ trudniej jest wyczyścić ciężko dostępne miejsca. Wiekszość pacjentów błednie oczyszcza zęby szczoteczkami manualnymi, gdyż wykonują ruchy okrężne, co skutkuje niedokladnym oczyszczeniem szkliwa, czy obniżeniem lini dziąseł, zamiast wykonywać ruchy wymiatające, przykładajac szczoteczke do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni. Natomiast szczoteczki elektryczne dzięki niewielkiej głowicy są w stanie wyczyścic trudno dostępne miejsca. Zaletą jest szybkość i łatwość szczotkowania, gdzie dokładnie pozbywa się płytki nazębnej. Szczoteczki z wbudowanym timerem pozwalają dodatkowo dokładnie kontrolować czas naszego szczotkowania.
9. Paradontoza-co to takiego?
Paradontoza jest to choroba przyzębia czyli aparatu utrzymującego ząb w kości. Nie leczona może prowadzić do rozchwiania lub nawet utraty zębów. Czynniki wpływające na rozwój choroby to:
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadząca do odkładania kamienia nazębnego,
  • Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów,
  • Nadmierne stosowanie środków wybielających zęby,
  • Nieleczona próchnica,
  • Palenie tytoniu,
  • Stres,
  • Bruksizm,
  • Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niedobory odporności, choroby krwi,
  • Zmiany hormonalne,
  • Niedobory witamin C i K.
Jednym z pierwszych symptomów jest stan zapalny dziąseł który manifestuje się krwawieniem, zaczerwienieniem oraz rozpulchnieniem dziąseł. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe na dotyk oraz na zmiany temperatury. W późniejszym etapie choroby dochodzi do rozchwiania zębów.

Nie leczona paradontoza ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale również na cały organizm i może potęgować objawy i skutki chorób ogólnych takich jak cukrzyca, choroby nerek oraz choroby stawów. Im wcześniej zostanie wykryta tym większe szanse na skuteczne wyleczenie paradontozy, które polega na systematycznych wizytach higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym oraz na zahamowaniu stanu zapalnego dziąseł. Należy podkreślić jak ważną role odgrywa profilaktyka polegająca na codziennej higienie jamy ustnej w domu przez pacjenta oraz wizytach kontrolnych u lekarza dentysty.