Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...

Leczenie zębów pod narkozą – Katowice

 • Leczenie zębów pod narkozą – Katowice

NARKOZA W STOMATOLOGII

Paniczny strach przed dentystą, schorzenia uniemożliwiające współpracę pacjenta ze stomatologiem, konieczność wykonania skomplikowanego leczenia w bardzo krótkim czasie – dzięki znieczuleniu ogólnemu, żadne stomatologiczne wyzwanie nam nie straszne!Wiele osób odczuwa strach związany z leczeniem zębów czy procedurą usunięcia zęba. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach mamy jednak na to rozwiązanie i jest nim znieczulenie ogólne. Z jego pomocą każdy zabieg wykonamy całkowicie bezboleśnie! Leczenie w narkozie, bo tak powszechnie jest nazywane, wykorzystujemy w stomatologii dziecięcej jak i tej dedykowanej dla dorosłych. Procedury stomatologiczne w narkozie są bezpieczne i przyjemne dla pacjenta. Cały zabieg jest kontrolowany przez lekarza specjalistę anestezjologii, a w tym czasie nasz wyspecjalizowany zespół stomatologiczny przeprowadza zaplanowane leczenie.

Oprócz narkozy oferujemy również inne techniki znieczuleń – komputerowe znieczulenie miejscowe oraz sedację podtlenkiem azotu, czyli tzw. gaz rozweselający. Obie te metody mogą zostać zastosowane zarówno w przypadku najmłodszych pacjentów, jak i tych dorosłych.

Dentysta pod narkozą – co warto wiedzieć o znieczuleniu ogólnym?

Narkozą nazywamy kontrolowane, odwracalne i całkowite wyłączenie świadomości, bólu i odruchów obronnych pacjenta na czas trwania zabiegu. Do jej przeprowadzenia zaangażowane są dwa zespoły: dentysta oraz wykwalifikowany lekarz anestezjolog. Procedura ta przebiega 3-etapowo:

 • wprowadzenie do znieczulenia (indukcja),
 • podtrzymanie znieczulenia (kondukcja),
 • wyprowadzenie ze znieczulenia (wybudzenie).

Każdy ten etap kontrolowany jest przez anestezjologa i jego sztab. Dzięki ich pracy jesteśmy w stanie zachować wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zabiegów stomatologicznych – są oni bowiem odpowiedzialni za monitorowanie funkcji życiowych pacjenta oraz jego drożności dróg oddechowych.

Leczenie zębów pod narkozą (Katowice) – czy jest ono bezpieczne?

Warto pamiętać, że jest to procedura inwazyjna, dlatego też istnieje ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, które przeważnie szybko ustępują. Zaliczamy do nich m.in.:

 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • bóle gardła,
 • uczucie zimna.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed zachowujemy wszystkie standardy medyczne, aby ograniczyć do minimum ryzyko pojawienia się powikłań u pacjenta. W tym celu m.in. przeprowadzamy z nim dokładny wywiad oraz kierujemy go na niezbędne badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i tym samym zakwalifikować go do leczenia pod narkozą.

Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zastosowania znieczulenia ogólnego są, m.in.:

 • brak zgody lekarza na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego,
 • ostre infekcje dróg oddechowych,
 • nieustabilizowane choroby przewlekłe (np. choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami);
 • choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
 • udokumentowane reakcje uczuleniowe na przyjmowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia,
 • wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.

Znieczulenie komputerowe (Katowice)

Odczuwasz lęk przed strzykawką i igłą? W naszym gabinecie stomatologicznym mamy też na to sposób – znieczulenie komputerowe zęba The Wand. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed podanie znieczulenia może odbyć się bez igły, zastrzyków, bólu i stresu. Standardowe metody zamieniliśmy na innowacyjną technologię The Wand z USA.

Na czym polega znieczulenie komputerowe? Otóż lekarz podaje pacjentowi płyn znieczulający podczas leczenia zębów. Choć to stomatolog aplikuje preparat, to komputer steruje tym, aby dostarczona została odpowiednio dobrana dawka, a także, by była ona zaaplikowana pod optymalnym ciśnieniem. Parametry znieczulenia dobiera na podstawie m.in. sprężystości tkanek pacjenta. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć uczucia ich rozparcia, natomiast sama substancja lepiej się rozprowadza i wchłania.

Znieczulenie komputerowe u dentysty dedykowane jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy obawiają się tradycyjnych strzykawek. Oprócz tego to rozwiązanie świetnie sprawdza się u osób, które nie tolerują uczucia rozparcia oraz późniejszego odrętwienia – a to dość charakterystyczne dla klasycznych metod aplikacji środka przez strzykawkę z igłą.

Znieczulenie zęba komputerowe – czy boli?

Urządzenie ma kształt długopisu, co sprawia, że pacjent nie jest narażony na widok strzykawki, który często wzbudza niepokój. Moment podania preparatu jest praktycznie niewyczuwalny, ponieważ cały proces odbywa się pod kontrolą komputera i stomatologa. Ponadto pacjent może uśmiechać się, jeść i pić od razu po zakończeniu zabiegu, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod wykonywania znieczulenia.

Gaz rozweselający – dentysta, Katowice

Sedacja podtlenkiem azotu to metoda minimalizowania strachu, stresu i bólu mogącego wiązać się z wizytą u dentysty. Sedacja działa przeciwbólowo w bardzo niewielkim stopniu. Jej podstawową funkcją jest znoszenie strachu. Cieszy się popularnością ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki niej, pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres związany z zabiegiem stomatologicznym. Leczenie z gazem rozweselającym w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed stosujemy u naszych małych pacjentów od 3 roku życia, jednak nie jest to metoda zarezerwowana wyłącznie dla dzieci.

Gaz rozweselający sprawdza się doskonale w przypadku osób dorosłych, którzy cierpią na dentofobię. Z jego pomocą redukujemy poziom stresu, pacjent staje się zatem zrelaksowany, a my możemy przystąpić do działania. Podczas procedury pacjent zachowuje świadomość, przez co cały czas utrzymywany jest z nim kontakt.

Leczenie zębów u dzieci pod narkozą

Najmłodsi pacjenci bywają nadpobudliwi, a dodatkowo ciężko znoszą ból, szczególnie ten, który występuje przy leczeniu stomatologicznym. Ponadto niepokój w nich wzbudza często sam dźwięk narzędzi oraz widok zespołu lekarskiego. Z tego powodu niekiedy jedynym słusznym wyjściem jest narkoza bądź też ewentualnie gaz rozweselający. Dentysta dziecięcy podejmuje decyzję, która z tych metod będzie najefektywniejsza i oczywiście nie zaszkodzi dziecku.

Narkoza przeprowadzana, a następnie kontrolowana jest przez lekarza specjalistę anestezjologii. Są oni odpowiedzialni za ciągłe monitorowanie m.in. funkcji życiowych malucha, takich jak tętno, ciśnienie oraz saturacja. Preparaty i ich stężenie dobieramy indywidualnie pod względem m.in. wieku dziecka, wagi oraz jego stanu zdrowotnego. Kiedy leczenie stomatologiczne się zakończy, wówczas maluch ma chwilę dla siebie, aby się całkowicie dobudzić. Proces ten również kontroluje lekarz anestezjolog.

Inne znieczulenia dla dzieci

Jakie jeszcze techniki wykorzystuje nasz dziecięcy dentysta? Gaz rozweselający i znieczulenie komputerowe to główne takie metody, których używają nasi specjaliści. Sedacja wpływa na komfort leczenia u małych pacjentów, często zdarza się, że po podaniu gazu pacjent przenosi się do krainy marzeń sennych. Dodatkowo szczególną atrakcją dla maluchów jest możliwość wyboru zapachu maseczki do sedacji. Znieczulenie komputerowe zęba u dziecka natomiast dzięki swojej specyfice, nie wzbudza u niego takiego strachu jak tradycyjna strzykawka. Niemniej jest ono dedykowane dzieciom, które są oswojone z wizytami u stomatologa i nie obawiają się leczenia, ani też żadnych instrumentów używanych w czasie trwania procedury.

Leczenie zębów pod narkozą, Katowice – bez bólu, stresu i nerwów

Usuwanie zębów czy leczenie kanałowe bywają dla niektórych pacjentów przykrym doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli cierpią na lęk przed dentystami. Na szczęście obecnie do każdego zabiegu stomatologicznego jesteśmy w stanie użyć znieczulenia miejscowego lub w razie konieczności – ogólnego, o którego zastosowaniu decyduje anestezjolog i dentysta. Znieczulenie, niezależnie od jego rodzaju, jest niezwykle pomocnym narzędziem w terapii i jeśli mamy taką możliwość, to warto z niego korzystać.

Zachęcamy do skontaktowania się z naszą recepcją w celu umówienia wizyty konsultacyjnej, na której wspólnie ustalamy indywidualny plan leczenia oraz omawiamy, jakie metody znieczuleń będą bezpieczne dla pacjenta.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak wygląda wizyta z użyciem gazu rozweselającego?
W centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed w Katowicach podczas zabiegu z użyciem gazu Pacjent ma założoną na nos specjalną maseczkę, przez którą oddycha mieszanką podtlenku azotu i tlenu. To połączenie sprawia, że Pacjent może zachować pełną świadomość w trakcie całej wizyty, jednocześnie nie odczuwając stresu i dyskomfortu psychicznego. Podczas wizyty Pacjent siedzi wygodnie na fotelu, a gdy zostanie wprowadzony w stan odprężenia, stomatolog rozpoczyna przeprowadzenie zabiegu. Równolegle z sedacją wziewną możliwe jest zastosowanie tradycyjnego znieczulenia miejscowego lub znieczulenia komputerowego. Zastosowanie gazu rozweselającego nie jest odpowiednikiem znieczulenia, jednak w dużej mierze wspomaga zniesienie doznań bólowych. Gaz rozweselający wpływa na komfort leczenia u małych Pacjentów, często zdarza się, że po podaniu gazu pacjent przenosi się do krainy marzeń sennych. Dodatkowo szczególną atrakcją dla dzieci jest możliwość wyboru zapachu maseczki do sedacji.
2. Zalety, przeciwskazania stosowania gazu rozweselającego oraz zalecenia przed zabiegiem?
Zalety gazu rozweselającego:
 • zminimalizowany ból,
 • brak stresu w trakcie zabiegu,
 • przyjemne uczucie zrelaksowania,
 • pozostawia Pacjenta w stanie świadomości,
 • pozwala na współpracę Pacjenta z dentystą,
 • brak skutków ubocznych,
 • nie uzależnia,
 • nie powoduje alergii,
 • nie odkłada się w organizmie.
Przeciwskazania stosowania gazu:
 • przeziębienie, przerost migdałków gardłowych,
 • niedrożności górnych dróg oddechowych,
 • choroby psychiczne,
 • roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc,
 • brak współpracy ze strony pacjenta.
Zalecenia przed zabiegiem w podtlenku azotu ( gazie rozweselającym ) :
 • 2 godziny przed planowana wizytą nie wolno nic jeść,
 • 2 godziny przed wizyta nie można spożywać gęstych napoi jak mleko, kubuś lub inne soki.
3. Na czym polega narkoza?
Narkoza u dentysty jest znieczuleniem ogólnym polegającym na podaniu środka farmakologicznego, pod wpływem którego pojawia się kontrolowana, odwracalna, utrata świadomości, głęboki sen i brak odczucia bólu. W centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed stosujemy narkozę złożoną. W pierwszym etapie znieczulenia ogólnego podajemy gaz znieczulający przez maskę twarzowa dzięki czemu Pacjent zasypia płytkim snem, następnie jest podawane znieczulenie dożylne polegające na aplikacji w pełni bezpiecznych leków, które wprawiają Pacjenta w stan głębokiego snu. Całą procedurę przeprowadza doświadczony anestezjolog, czuwający nad przebiegiem danego zabiegu aż do zakończenia działania znieczulenia ogólnego. Dlatego też zastosowanie tego rozwiązania szczególnie rekomendujemy Pacjentom borykającym się z dentofobią, gdyż napięcie psychiczne zostaje całkowicie zniwelowane.
4. Narkoza/znieczulenie ogólne po co, dla kogo?
Leczenie i usuwanie zębów w narkozie pozwala uzyskać w pełni zdrową jamę ustną u pacjentów i jest dedykowane dla:
 • osób z dentofobią ( panicznym strachem przed dentystą, gdzie lęk odczuwany przed wizytą jest często tak duży, że uniemożliwia terapię, którą pacjent stale odwleka w czasie),
 • pacjentów niepełnosprawnych,
 • osób borykających się z niektórymi schorzeniami, gdzie świadome leczenie nie jest możliwe do przeprowadzenia,
 • dzieci z zaniedbanymi zębami, u których wizyta u dentysty wywołuje płacz i lęk,
 • osób z koniecznością jednoczesnego wyleczenia dużej liczby ubytków zagrażających zdrowiu malucha lub dorosłego,
 • osób z przypadkami niektórych chorób psychicznych, które utrudniają współpracę z pacjentem,
 • osób które mają zaplanowane zabiegi wczepiania mnogich implantów lub inne zabiegi chirurgiczne.
5. Reakcja pacjenta po narkozie?
Każdy na narkozę może zagregować inaczej, jednak należy pamiętać ze narkoza jest podawana przez lekarza anestezjologa, który po wcześniejszym wywiadzie medycznym indywidualnie dostosowuje dawkę leku do Pacjenta, więc wszystko jest cały czas pod stała kontrolą wykwalifikowanej kadry medycznej. Po wykonanym zabiegu Pacjent zostaje wybudzany, w specjalnym pokoju wybudzeń żeby doszedł po woli do siebie, wybudzenie z narkozy stomatologicznej trwa zazwyczaj od 30-45 minut. Nie zaleca się prowadzenia pojazdu odrazu po znieczuleniu ogólnym.
6. Czy są jakieś przeciwskazania przy podjęciu narkozy?
Pacjent nie może być poddany narkozie gdy ma ostrą infekcję dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, oskrzeli oraz płuc), choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia, reakcje alergiczne które są udokumentowane na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem jest przeprowadzany wywiad medyczny oraz anestezjologiczny.