Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego Katowice

  • leczenie zaburzeń stawu skroniowo żuchwowego

Uporczywe bóle głowy, karku, nietypowe bóle zębów?

Ból twarzy, utrudnione drżenie ust, trzask podczas ruchów żuchwy? – to najczęstsze dolegliwości pacjentów z objawami dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia.



Ich przyczyną mogą być wady zgryzu, wady postawy ciała, urazy, przykurcze mięśni żwaczowych, liczne braki zębowe, rozchwiane i przemieszczone zęby, nieprawidłowo wykonane lub przestarzałe protezy bądź starcie uzębienia przez zgrzytanie zębami (bruksizm), które może pogłębić się z powodu stresu i nerwowości.

Dzięki specjalistom w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach oraz ścisłą współpracą z osteopatą i neurologopedą jesteśmy w stanie pomóc naszym pacjentom, aby przywrócić im komfort życia.

Staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – jakie pełni funkcje?

Staw ten łączy dolną szczękę (żuchwę) z czaszką (kością skroniową) i jest jednym z najbardziej ruchliwych i najczęściej używanych stawów przez człowieka. SSŻ stanowi część większego układu, który nazywa się układem stomatognatycznym. Odpowiada on głównie za rozdrabnianie pokarmu, ssanie, oddychanie, wstępne trawienie oraz emisję głosu czy mimikę twarzy, która odzwierciedla nasze emocje. Rozmieszczenie i konstrukcja części stawowych pozwala również na ruch do przodu, do tyłu lub na boki, co jest szczególnie ważne w procesie żucia. Nieprawidłowości związane z tymże systemem prowadzą do wielu komplikacji na tle zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego – przyczyny

Etiologia dysfunkcji pojawiających się w stawach skroniowo-żuchwowych jest dość złożona, niemniej najczęściej wynikają one ze stresu emocjonalnego (niepokoju, depresji, złości), co z kolei tworzy błędne koło „lęk-ból-napięcie”. Identyczny mechanizmy jest spowodowany przez nieświadome, dzienne lub nocne zaciskanie zębów i bruksizm.

Do innych przyczyn zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego zaliczamy, m.in.:

  • nieuzupełnione ubytki w uzębieniu (brak nawet jednego zęba powoduje zmianę rozmieszczenia obciążenia w jamie ustnej i konieczność dostosowania się zgryzu do takiego stanu),
  • niewłaściwie dobrane protezy zębowe,
  • złe nawyki, np. przygryzanie długopisu, obgryzane paznokci;
  • zbyt częste życie gumy,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • urazy szczęki, np. w wypadkach komunikacyjnych.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego – objawy

Problem ten jest dość powszechny, ponieważ dotyczy ponad 60% populacji. Niestety specyfika tej przypadłości może pacjentom uniemożliwiać korzystanie z uroków życia. Manifestuje się ona bowiem uporczywymi objawami, które utrudniają im codziennie funkcjonowanie. Należą do nich, m.in.:

  • bóle i zawroty głowy,
  • szumy uszne i bóle szczęki w okolicy uszu,
  • zmniejszona ostrość słuchu,
  • nadmierna ruchomość w stawie skroniowo-żuchwowym,
  • uczucie nieprawidłowego zgryzu,
  • ból w innych miejscach, takich jak zęby czy też kark.

Ponadto wyróżnia się trzy klasycznie opisane, kardynalne oznaki nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym.

  • Ból i wrażliwość palpacyjna mięśni żucia lub w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, zwłaszcza podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust – dolegliwości bólowe są charakterystycznym objawem tego zespołu. Wynika to z ruchów żuchwy bądź nadmiernej aktywności mięśni. Ból stawowy jest odczuwany przeważnie jako tępy i słabo zlokalizowany. Ten mięśniowy natomiast ma zazwyczaj dobrze określoną lokalizację ze względu na występowanie punktów spustowych (trigger points).
  • Trzaski stawowe – mogą być sporadyczne lub przerywane. Dźwięki te określa się je jako klikanie, trzeszczenie lub trzaskanie.
  • Ograniczony zakres ruchu żuchwy – u większości pacjentów powoduje to problemy z jedzeniem, piciem, a nawet mówieniem. Wówczas nierzadko dochodzi do zablokowania motoryczności żuchwy lub sztywności mięśni i stawów w obrębie narządu żucia. Oprócz tego pacjenci skarżą się na brak koordynacji, asymetrię oraz odchylenie żuchwy w trakcie otwierania i zamykania ust.

Dzięki skutecznemu leczeniu jesteśmy w stanie pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości poprzez znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej. Możemy działać także objawowo, przynosząc pacjentowi niemalże natychmiastową ulgę.

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego – jak przebiega?

Leczenie zaburzeń ze strony narządu żucia musi poprzedzać zaawansowana diagnostyka. Tylko właściwe rozpoznanie prowadzi do zlokalizowania faktycznego źródła bólu i jest podstawą skutecznego przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawów i zmniejszenia objawów związanych z tą dysfunkcją. Zakres terapii wspomagającej leczenie naszych pacjentów w Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed obejmuje kilka metod.

leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie stomatologiczne

Szybko eliminuje dolegliwości i umożliwia relaks zębom. W niektórych przypadkach wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów (korekta wysokości i kształtu zębów oraz wypełnień), usunięcie ósemek czy zlikwidowanie problemów z dziąsłami poprzez odpowiednią higienę i zabiegi periodontologiczne.

Deprogramacja

Metoda ta pozwala na pełną analizę problemów, wykorzystując ruchomą platformę zwaną deprogramatorem. Specjaliści w naszej klinice na podstawie uzyskanych z deprogramacji wyników planują kompleksowe leczenie pacjenta. Ta metoda to jeden z najbardziej komfortowych i rzetelnych sposobów na właściwą rekonstrukcję zgryzu, która eliminuje uciążliwe symptomy ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie stawów skroniowo żuchwowych za pomocą szyny relaksacyjnej

Jej terapeutyczne działanie jest odczuwane natychmiast. To przezroczysta nakładka na zęby dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od schorzenia. Już przy pierwszym założeniu wyraźnie rozluźnia mięśnie, redukując ich ból. Szczególnie przydatna jest w przypadku bruksizmu. Jest to choroba polegająca na nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, która prowadzi do starcia zębów i uszkodzenia wypełnień. Nieleczona może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego narządu żucia i wywołać uraz w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Szyna relaksacyjna podnosi zwarcie, nie dopuszczając do pogłębiania się bolesnego przykurczu mięśni na skutek zaciskania zębów. Skutecznie chroni uzębienie przed dalszym ścieraniem.

Leczenie ortodontyczne i protetyczne

Terapia ortodontyczna umożliwia skorygowanie wady zgryzu, dzięki czemu uzyskujemy prawidłową relację szczęki do żuchwy i zapobiegamy ponownemu wystąpieniu nieprzyjemnych objawów ze strony narządu żucia. W przypadku leczenia protetycznego lekarz dobiera precyzyjnie implanty zębowe, korony i mosty protetyczne.

Ćwiczenia relaksacyjne i terapia osteopatyczna

Nasz osteopata pokazuje, jakie ćwiczenia należy wykonywać w domu i wyjaśnia, dlaczego prawidłowa postawa ciała ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie narządu żucia.

Leczenie farmakologiczne

Wykonuje się je przy użyciu toksyny botulinowej, która ma za zadanie zmniejszyć napięcie mięśni i zredukować cierpienie pacjenta.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego – dlaczego warto ją leczyć?

U pacjentów cierpiących na chore stawy skroniowo-żuchwowe może dojść z czasem do poważnych powikłań. Rozwijają się u nich bowiem zmiany zwyrodnieniowe stawów w obrębie twarzoczaszki, powodujące nierówności i zaostrzenia w powierzchni głowy żuchwy oraz zmianę drogi, po której powinna się ona przemieszczać. Nieleczona dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych bądź nieprawidłowo przebiegająca terapia skutkują tym, że w skrajnych przypadkach jedynym efektywnym sposobem leczenia operacja.

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (Katowice) – kompleksowa pomoc

Terapia dysfunkcji w obrębie SSŻ wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i wielu specjalistów. W naszej klinice pracuje sztab wykwalifikowanych lekarzy, którzy zajmują się rozmaitymi dziedzinami stomatologii, dzięki czemu jesteśmy w stanie działać kompleksowo. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed podchodzimy ze szczególną troską do problemów pacjenta i dobieramy metodę leczenia zgodnie z podłożem schorzenia. Zapraszamy do skontaktowania się z naszą recepcją – wspólnie wybierzemy dogodny dla Państwa termin.


Rehabilitacja narządu żucia

Leczenie zaburzeń ze strony narządu żucia musi poprzedzać zaawansowana diagnostyka. Tylko właściwa diagnoza prowadzi do zlokalizowania faktycznego źródła bólu i jest podstawą skutecznego leczenia.

Zakres terapii, która wspomaga leczenie naszych Pacjentów w FRESHmed:

  • leczenie stomatologiczne, które szybko eliminuje dolegliwości i umożliwia relaks zębom. W niektórych przypadkach wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów (korekta wysokości i kształtu zębów oraz wypełnień), usunięcie ósemek czy zlikwidowanie problemów z dziąsłami poprzez odpowiednią higienę i zabiegi periodontologiczne;
  • deprogramacja to metoda umożliwiająca pełną analizę problemów, wykorzystująca ruchomą platformę zwaną deprogramatorem. Specjaliści w naszej klinice na podstawie uzyskanych z deprogramacji wyników planują kompleksowe leczenie Pacjenta. Ta metoda to jeden z najbardziej komfortowych i rzetelnych sposobów na właściwą rekonstrukcję zgryzu, która eliminuje uciążliwe dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego;
  • szyna relaksacyjna jej terapeutyczne działanie jest odczuwane natychmiast. To przeźroczyta nakładka na zęby dobierana indywidualnie dla każdego Pacjenta w zależności od schorzenia. Już przy pierwszym założeniu wyraźnie rozluźnia mięśnie, redukując ich ból. Szczególnie przydatna jest w przypadku bruksizmu (zgrzytania zębami);
  • leczenie bruksizmu czyli choroby polegającej na nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, która prowadzi do starcia zębów i uszkodzenia wypełnień. Nieleczona może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego narządu żucia i wywołać uraz w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Szyna relaksacyjna podnosi zwarcie nie dopuszczając do pogłębiania się bolesnego przykurczu mięśni na skutek zaciskania zębów. Skutecznie chroni zęby przed dalszym ścieraniem;
  • leczenie ortodontyczne korygujące wadę zgryzu. Umożliwia ono uzyskanie prawidłowej relacji szczęki do żuchwy, zapobiega ponownemu wystąpieniu nieprzyjemnych objawów ze strony narządu żucia;
  • uzupełnienie braków zębowych poprzez precyzyjnie dobrane implanty zębowe, korony i mosty protetyczne;
  • ćwiczenia relaksacyjne i terapia osteopatyczna -nasz osteopata pokaże Ci jakie ćwiczenia należy wykonywać w domu i wyjaśni, dlaczego prawidłowa postawa ciała ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie narządu żucia;
  • leczenie farmakologiczne toksyną botulinową zmniejszające napięcie mięśniowe i redukujące cierpienie Pacjenta;

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak odróżnić bóle głowy pochodzenia stomatologicznego od migren?
Siła bólu jest porównywalna. Zarówno jednemu jak i drugiemu mogą towarzyszyć nudności. Ból związany z dysfunkcją układu narządu żucia często jest symetryczny i zazwyczaj promieniuje do ramion, natomiast bólowi migrenowemu towarzyszy światłowstręt i w takim przypadku pomoże konsultacja u neurologa. Jeśli problem jest pochodzenia stomatologicznego, zapraszamy na konsultację do naszego lekarza specjalizującego się w stawie skroniowo-żuchwowym aby zdiagnozować problem.
2. Czy odgłos klikania, strzelania w trakcie otwierania ust świadczą o złej pracy stawów skroniowo-żuchwowych?
Są to zdecydowane objawy świadczące o niewłaściwej pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja u specjalisty, który zajmuje się leczeniem stawów skroniowo-żuchwowych i odpowiednia diagnostyka takiego stanu.
3. Żucie gumy a ból stawu
Staw skroniowo-żuchwowy jest mechanizmem łączącym żuchwę z kośćmi skroni, dzięki któremu może ona się ruszać. Zbyt częste żucie gumy może wzmagać zgrzytanie zębami, gdyż dochodzi do przeciążeń stawu. Zwróć uwagę, w jaki sposób żujesz gumę – jeśli tylko jedną stroną, możesz doprowadzić do asymetrii twarzy. Jeśli masz problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym zrezygnuj z żucia gumy całkowicie.