Wczytywanie...

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca

Dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami i traktujemy je w sposób wyjątkowy. W naszej klinice Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach czeka na naszych najmłodszych specjalny kącik z zabawkami i książeczkami.

Panie w rejestracji dbają o to aby dzieci się nie nudziły w trakcie oczekiwania na wizytę. Leczenie przebiega w miłej atmosferze, i bez stresowo.Do opracowywania małych ubytków w zębach mlecznych używamy specjalnej piaskarki abrazyjnej dzięki, której leczenie jest zupełnie bezbolesne. Jeżeli jednak ubytek jest duży to trzeba go leczyć tradycyjne jak zęby stałe.

Dla naszych małych Pacjentów, którzy boją się dentysty lub mają traumę po wcześniejszych wizytach i nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym nasze Centrum Stomatologii i Ortodoncji na śląsku oferuje Sedację wziewną, czyli leczenie w znieczuleniu gazem rozweselającym ( N2O/O2 ). Jest to jedna z łatwych i bezpiecznych form uspokojenia pacjentów i przeprowadzenia wizyty w komfortowych warunkach zarówno dla Pacjenta jak i zespołu stomatologicznego. Zastosowaniu sedacji wziewnej umożliwia ograniczenie świadomości pacjenta i częściowe zniesienie czucia bólu oraz stopniowe pozbycie się lęku. Podawany pacjentom za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający wprowadza w stan rozluźnienia, odprężenia.

Nasz wysoce wyspecjalizowany personel dokłada wszelkich starań aby każdy mały pacjent czuł się u nas dobrze i wyjątkowo.

Po odbytej wizycie dziecko otrzymuje prezent oraz order dzielnego pacjenta.

Na pierwszej wizycie adaptacyjnej maluszek zapoznaje się z gabinetem oraz sprzętem, ma wykonany przegląd jamy ustnej, zbadany zgryz, prawidłowość przyczepów wędzidełka języka i wargi oraz jest badane pod kątem logopedycznym. Jeżeli jest taka konieczność jest kierowane do naszego lekarza ortodonty lub logopedy. Rodzic ma przekazane wskazówki co do higieny i diety dziecka.

W zakres zabiegów stomatologii dziecięcej wchodzą:

 • wizyty adaptacyjne,
 • leczenie zębów mlecznych,
 • leczenie zębów stałych,
 • lakowanie zębów stałych i mlecznych,
 • lakierowanie powierzchni zębów preparatami fluorkowymi,
 • impregnacja zębów mlecznych,
 • nauka higieny jamy ustnej,
 • sedacja wziewna ( gaz rozweselający ),
 • ozonowanie zębów,
 • leczenie w narkozie ( w znieczuleniu ogólnym ),
 • diagnostyka wad zgryzu.

 • znieczulenie dzieci Wand

Znieczulenie komputerowe

Nazwa The Wand oznacza "magiczną różdżkę". To niepozorne urządzenie rzeczywiście jest w stanie zaczarować każdy zabieg w gabinecie stomatologicznym. Nakładka do podawania znieczulenia wyglądem przypomina długopis. Dzięki temu, w odróżnieniu od tradycyjnej strzykawki, nie wzbudza niepokoju i lęku u najmłodszych Pacjentów.

Ergonomiczny kształt nie przywodzi na myśl żadnych nieprzyjemnych skojarzeń, dzięki czemu mali Pacjenci chętniej podejmują współpracę z dentystą. Specjalne nakładki tworzą warstwę płynu znieczulającego, która łagodzi tkanki jamy ustnej przed podaniem właściwej dawki anestetyku. Dzięki temu cały proces jest praktycznie niewyczuwalny przez Pacjenta i może odbyć się dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod.
 • Stomatologia w znieczuleniu ogólnym Katowice

Znieczulenie ogólne dzieci

Mali Pacjenci, którzy szczególnie obawiają się wizyt u dentysty i nie współpracują z lekarzem, mają możliwość leczenia w znieczuleniu ogólnym. Leczenie w narkozie to czasem jedyny sposób, by pomóc Dziecku, które cierpi z powodu bólu zębów. Narkoza powoduje czasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN).Po podaniu anestetyku (środka znieczulającego) Dziecko usypia, przez co nie jest narażone na nieprzyjemne odczucia związane z wykonywanym zabiegiem. Znieczulenie ogólne w FRESHmed w Katowicach wykonują doświadczeni lekarze anestezjolodzy przy asyście pielęgniarki anestezjologicznej.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą adaptacyjną Najlepiej, gdyby wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, nie później niż po ukończeniu pierwszego roku. Wtedy jest to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu. W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach w trakcie wizyty adaptacyjnej nasi specjaliści przekazują Rodzicom wiedzę i praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, diety i nawyków żywieniowych Maluszka. Doradzą jaką szczoteczkę i pastę wybrać i jak dbać o ząbki Waszych pociech.
2. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Aby wykształcić u swojego dziecka pozytywne nawyki i skojarzenia związane ze stomatologiem, należy unikać sformułowań typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi” czy „nie płacz”. W ten sposób utrwalamy tylko negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

Dużo lepiej jest opisać wizytę za pomocą pozytywnych komunikatów, tłumacząc dziecku przebieg wizyty, np. „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta wyczyści ząbki i pozwoli ci wybrać twój ulubiony kolor plomby”. Wizyta u stomatologa jest czymś zupełnie naturalnym i właśnie tak należy do niej podchodzić. Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie, a zadaniem Rodziców jest pomóc mu je oswoić.
3. Czy próchnica u Matki ma wpływ na zęby dziecka?
Zdrowe zęby matki i właściwe nawyki higieniczne to podstawa prawidłowego rozwoju zawiązków uzębienia u dziecka, dlatego profilaktykę powinno się rozpocząć jeszcze zanim pociecha pojawi się na świecie.

Najbezpieczniejszym okresem do leczenia zębów u przyszłej mamy jest drugi trymestr ciąży i w tym czasie powinno się wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć ogniska infekcji z jamy ustnej. Dzisiejsza stomatologia dysponuje odpowiednimi znieczuleniami, które można bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży.
4. Kiedy zacząć myć zęby dzieciom?
W momencie przyjścia maluszka na świat dziąsła powinny być 2 razy dziennie przemywane jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą oraz masowane za pomocą gumowej szczoteczki. W chwili pojawienia się pierwszego ząbka należy zacząć używać odpowiedniej do wieku szczoteczki i pasty do zębów.

Minimum jakie trzeba zachować to myć dziecku zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po wieczornym myciu zębów, nie powinno już nic jeść ani pić oprócz czystej wody. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów swoich pociech aż do 7 roku życia, stopniowo wprowadzając dziecko do samodzielnej higieny i ucząc odpowiedniej metody szczotkowania.
5. Jak wygląda zabieg Podcięcia wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i/lub języka. FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach oferuje zabieg podcięcia wędzidełka wargi lub języka na dwa sposoby, tradycyjny chirurgiczny lub przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej. Po konsultacji i dokładnym zbadaniu wędzidełka wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz dentysta podejmuje decyzje czym będzie wykonywany zabieg. Uzależnione jest to od wieku Pacjenta oraz od przyczepu i rodzaju wędzidła. Zabieg wykonywany laserem stomatologicznym jest bezkrwawy nie ma konieczności szycia rany oraz może zostać wykonany szybko i precyzyjne pozna z powodzeniem wykonywać go u dzieci powyżej 3 roku życia i u dorosłych. Chirurgiczne podciecie wykonujemy u najmłodszych Pacjentów nawet tych odrazu po urodzeniu, trwa on pare minut a dzieci praktycznie w ogóle go nie odczuwają.
6. Czy „szóstki” to zęby stałe?
Najczęściej pierwszymi zębami stałymi które pojawiają się u dzieci są pierwsze zęby trzonowe, zwane „szóstkami" pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby, które wymagają szczególnej troski. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedoczyszczane, a bogata rzeźba ich powierzchni żującej, liczne i głębokie bruzdy dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich resztek jedzenia i płytki nazębnej przez co są bardzo szybko atakowane przez próchnicę. To właśnie "szóstki" z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. Dzięki regularnym wizytą kontrolnym w FRESHmed okres pojawienia się „szóstek” nie zostanie przeoczony dzieki czemu będzie można w odpowiednim czasie wykonać zabieg lakownia. Lakowanie jest to zabieg profilaktyczny mający za zadnie zabezpieczenie zdrowych zębów przed pojawianiem się próchnicy.
7. Czemu u dzieci tak szybko się psują zęby?
Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych. Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa /dzieci dwu-, trzyletnie/ jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych jest przyczyną powstawiania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.
8. Jak przygotować dziecko do narkozy?
 • DZIECI POWYŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 6 godzin przed znieczuleniem nic nie jeść i 3 godziny nie pić
 • DZIECI PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 4 godziny przed znieczuleniem nic nie jeść i 2 godziny nie pić
 • NAJMŁODSI PACJENCI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA – odpowiednio 2 godziny nie jeść i 1 godzinę nie pić
9. Co może dziecko po narkozie?
 • JEDZENIE I PICIE – Dziecko może pić i zjeść lekki posiłek po ok. 1 godzinie po zabiegu w narkozie
 • SAMOPOCZUCIE – zwykle Pacjenci mają dobre samopoczucie, mogą wystąpić zawroty głowy oraz nudności
 • OPIEKA – Dziecko pozostaje pod nadzorem medycznym, aż do czasu odzyskania całkowitej świadomości. W ciągu kolejnych 12 godzin dziecko powinno pozostawać pod opieką osoby dorosłej
 • KONTAKT Z KLINIKĄ – W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości po leczeniu w znieczuleniu ogólnym Rodzic lub Opiekun zawsze ma możliwość kontaktu telefonicznego z personelem FRESHmed
10. Przebieg zabiegu w narkozie?
W naszym centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed w Katowicach specjalizujemy się w leczeniu z zastosowaniem narkozy głównie u Małych Pacjentów. Dzieci zakwalifikowane do zabiegu na podstawie wypełnionej przez rodziców ankiety i rozmowy z anestezjologiem zapraszane są z rodzicem lub opiekunem do gabinetu, gdzie mają czas na to, by oswoić się z miejscem i przygotować do leczenia.

Przed podaniem znieczulenia ogólnego stosowana jest premedykacja, czyli uspokojenie środkami farmakologicznymi w postaci syropu. Następnie lekarz specjalista anestezjolog podaje dziecku gaz znieczulający przez maskę twarzową, dzięki temu nasz mały Pacjent w ciągu 20 sekund zasypia płytkim snem w obecności rodzica. Po tym etapie rodzic opuszcza gabinet stomatologiczny. Następnie lekarz anestezjolog podaje znieczulenie dożylne, co wprowadza dziecko w stan głębokiego snu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci czują się bezpiecznie i nie mają żadnych złych wspomnień z wizyty w naszym gabinecie . Przez cały czas trwania zabiegu nasz mały pacjent jest pod kontrolą anestezjologa, który monitoruje funkcje życiowe przez wysokiej jakości sprzęt . Dzięki narkozie podczas jednej wizyty możliwe jest wyleczenie wszystkich zębów co ma szczególne znaczenie u dzieci, osób z niepełnosprawnością. To także przekłada się na jakość i komfort pracy lekarza.

Po zakończeniu zabiegu pacjent odpoczywa w specjalnym przytulnym pomieszczeniu, pozostając pod opieką anestezjologa oraz rodziców do czasu całkowitego ustąpienia działania środków farmakologicznych. Po odzyskaniu pełnej sprawności maluch może wrócić z rodzicami / opiekunami do domu, cały czas pozostając w kontakcie z naszymi specjalistami – zarówno stomatologiem, jak i anestezjologiem.