Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...

Dentysta dziecięcy – Katowice
FRESHMED KIDS

 • stomatologia dziecięca katowice

Stomatologia dziecięca

Dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami i traktujemy je w sposób wyjątkowy. W naszej klinice Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach czeka na naszych najmłodszych specjalny kącik z zabawkami i książeczkami.

Panie w rejestracji dbają o to aby dzieci się nie nudziły w trakcie oczekiwania na wizytę. Leczenie przebiega w miłej atmosferze i bez stresowo.Stomatologia dziecięca jest wymagającą gałęzią medycyny. Lekarz zajmujący się nią musi być cierpliwy, wyrozumiały i przede wszystkim specjalnie do tego wyszkolony. W naszej klinice Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach maluchy są naszymi specjalnymi pacjentami, których traktujemy w sposób wyjątkowy. Na naszych najmłodszych czeka specjalny kącik z zabawkami i książeczkami, a panie w rejestracji dbają o to, aby dzieci nie nudziły się w trakcie oczekiwania na wizytę. Leczenie przebiega w miłej atmosferze i bezstresowo.

Stomatolog dla dzieci, Katowice – kiedy udać się do niego po raz pierwszy?

Pojawienie się pierwszych ząbków jest najlepszym czasem, aby udać się do dentysty z maluchem. Okres ten przypada zazwyczaj między 6. a 12. miesiącem życia. Jest to świetna okazja na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy małego pacjenta. Niemniej, jeżeli szkrab nie odczuwa żadnych dolegliwości, można jeszcze chwilę wstrzymać się znbsp;wizytą. Gdy będzie gotowy, warto umówić go na pierwsze spotkanie adaptacyjne, na którym zapozna się z gabinetem oraz sprzętem. Wykonujemy wówczas także przegląd jamy ustnej, ocenę stanu zębów, badanie prawidłowości zgryzu, prawidłowość przyczepów wędzidełka języka i wargi oraz badanie pod kątem logopedycznym. Celem takich wizyt adaptacyjnych jest przygotowanie dziecka do dalszych spotkań w taki sposób, aby chętnie współpracowało z lekarzem podczas procedur medycznych.

Jeżeli istnieje taka konieczność, następnie jest kierowane do naszego lekarza ortodonty lub logopedy. Rodzic otrzymuje również wskazówki co do higieny i diety dziecka.

dentysta dziecięcy katowice

Jak przebiega leczenie maluchów?

Do opracowywania małych ubytków w zębach mlecznych używamy specjalnej piaskarki abrazyjnej, dzięki której leczenie jest zupełnie bezbolesne. Jeżeli jednak ubytek jest duży, to trzeba go leczyć tradycyjnie – jak zęby stałe. Dla naszych małych pacjentów, którzy boją się dentysty lub nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym, nasze Centrum Stomatologii i Ortodoncji na Śląsku oferuje sedację wziewną, czyli leczenie w znieczuleniu gazem rozweselającym (N2O/O2). Jest to jedna z łatwych i bezpiecznych form uspokojenia pacjentów i przeprowadzenia wizyty w komfortowych warunkach zarówno dla pacjenta, jak i zespołu stomatologicznego. Zastosowanie sedacji wziewnej umożliwia ograniczenie świadomości pacjenta i częściowe zniesienie czucia bólu oraz stopniowe pozbycie się lęku. Podawany pacjentom za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający wprowadza w stan rozluźnienia i odprężenia.

Nasz wysoce wyspecjalizowany personel dokłada wszelkich starań, aby każdy mały pacjent czuł się u nas dobrze, wyjątkowo i przede wszystkim bezpiecznie, niemalże jak w domu. Maluch może w dodatku wybrać swoją ulubioną bajkę i oglądać ją w trakcie zabiegu. Po odbytej wizycie dziecko otrzymuje prezent oraz order dzielnego pacjenta. Taki system nagrody sprawia, że szkraby chętniej odwiedzają gabinet stomatologiczny. Każdy dentysta dla dzieci w Katowicach praktykujący w naszej klinice ma doświadczenie w pracy z najmłodszymi.

Katowice, dentysta dla dzieci – jakie procedury wykonujemy?

W zakres zabiegów stomatologii dziecięcej wchodzą:

 • wizyty adaptacyjne,
 • leczenie zębów mlecznych,
 • leczenie zębów stałych,
 • lakowanie zębów stałych i mlecznych,
 • lakierowanie powierzchni zębów preparatami fluorkowymi,
 • impregnacja zębów mlecznych,
 • nauka higieny jamy ustnej,
 • sedacja wziewna ( gaz rozweselający ),
 • ozonowanie zębów,
 • leczenie w narkozie ( w znieczuleniu ogólnym ),
 • diagnostyka wad zgryzu,
 • znieczulenie komputerowe the Wand,
 • ćwiczenia GOPex Good oral posture exercises - ćwiczenia prawidłowej postawy jamy ustnej.

 • znieczulenie dzieci Wand

Stomatolog dziecięcy – znieczulenie komputerowe

Nazwa The Wand oznacza "magiczną różdżkę". To niepozorne urządzenie rzeczywiście jest w stanie zaczarować każdy zabieg w gabinecie stomatologicznym. Nakładka do podawania znieczulenia wyglądem przypomina długopis. Dzięki temu, w odróżnieniu od tradycyjnej strzykawki, nie wzbudza niepokoju i lęku u najmłodszych Pacjentów.

Ergonomiczny kształt nie przywodzi na myśl żadnych nieprzyjemnych skojarzeń, dzięki czemu mali Pacjenci chętniej podejmują współpracę z dentystą. Specjalne nakładki tworzą warstwę płynu znieczulającego, która łagodzi tkanki jamy ustnej przed podaniem właściwej dawki anestetyku. Dzięki temu cały proces jest praktycznie niewyczuwalny przez Pacjenta i może odbyć się dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod.
 • Stomatologia w znieczuleniu ogólnym Katowice

Stomatologia dziecięca, Katowice – znieczulenie ogólne dla najmłodszych pacjentów

Mali Pacjenci, którzy szczególnie obawiają się wizyt u dentysty i nie współpracują z lekarzem, mają możliwość leczenia w znieczuleniu ogólnym. Leczenie w narkozie to czasem jedyny sposób, by pomóc Dziecku, które cierpi z powodu bólu zębów. Narkoza powoduje czasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN).Po podaniu anestetyku (środka znieczulającego) Dziecko usypia, przez co nie jest narażone na nieprzyjemne odczucia związane z wykonywanym zabiegiem. Znieczulenie ogólne w FRESHmed w Katowicach wykonują doświadczeni lekarze anestezjolodzy przy asyście pielęgniarki anestezjologicznej.
 • GOPex Katowice

Co to jest GOPex?

Good Oral Posture exercises To Ćwiczenia prawidłowej postawy jamy ustej. Jesteśmy jednym z pierwszych zespołów w Polsce wykorzystujących tą metodę. Zostaliśmy przeszkoleni przez Dre. Marisa Santos z Argentyny- lekarza z pasją, który w swojej praktyce na codzień korzysta z GOPex z ogromnymi sukcesami, ktore mamy zamiar powielić w Polsce❤.Najmłodsi pacjenci również mogą zostać poddani leczeniu ortodontycznemu. Od 3. roku życia z powodzeniem stosujemy aparaty Bioblok 1, 2 i 3, które rozszerzają szczękę i żuchwę. Terapie łączymy z ćwiczeniami Good Oral Posture exercises, czyli ćwiczeniami prawidłowej postawy jamy ustnej. Jesteśmy jednym z pierwszych zespołów w Polsce wykorzystujących tę metodę. Zostaliśmy przeszkoleni przez Dr. Marisa Santos z Argentyny – lekarza z pasją, który w swojej praktyce na co dzień korzysta z GOPex z ogromnymi sukcesami, które mamy zamiar powielić w Polsce.

W FRESHmed uczymy dzieci prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Niektóre dzieci rodzą się z problemem napięć mięśniowych, Jeżeli maluch nie zostanie prawidłowo diagnozowany, a tym samym nie dojdzie do rehabilitacji, będzie rozwijać się z niewłaściwymi wzorcami napięciowymi. Napięcia te, szczególnie w obrębie klatki piersiowej, będą powodowały dysfunkcje oddechowe, które mają wpływ na całe nasze życie. W FRESHmed staramy się podnosić świadomość i edukować rodziców oraz ich pociechy, bo to, co dzieje się w jamie ustnej, ma wpływ na cały organizm, ale i na odwrót – to, co się dzieje w ciele, odzwierciedla się w naszych zębach.

Czy wiecie Państwo, że Wasz język jest połączony ze stopą? Holistyczne podejście do człowieka – tylko taki zamysł leczenia jest naszym zdaniem słuszny. Ćwiczenia GOPex są wstępem do terapii ortodontycznej. Koncepcja leczenia ortodontycznego, tak wcześnie u dzieci, jest związana z etapami wzrostu, dzięki czemu leczymy w taki sposób, aby przygotować dziecko do piku wzrostowego. Wówczas uzyska w nim największy potencjał oraz przygotuje się do kolejnego piku. Wyzwanie GOPex trwa 30 dni! Rozpoczynamy je u dzieci od 3 roku życia, ale nie ma górnej granicy wiekowej. Niemniej terapia najlepsze efekty przynosi między 3-5 rokiem życia. Leczenie to odbywa się pod okiem wykwalifikowanego ortodonty dziecięcego w Katowicach, który został przeszkolony z właściwego wykonywania tych ćwiczeń, dzięki czemu przynoszą one obiecujące rezultaty.

Czego nauczy GOPex Twoje dziecko? Prawidłowego:

Niezwykle dużo korzyści z tak prostych ćwiczeń.

Jeśli widzisz u swojego dziecka nieprawidłowości( garbienie się, chrapanie, podkrążone oczy, ospałość, nadmierną pobudliwość, niewyrównane napięcie mm., ciągle otwartą buzię itd.) warto zainteresować się tą metodą leczenia, która w sposób nieinwazyjny potrafi przynieść zadowalające rezultaty.

Katowice, stomatolog dziecięcy – eksperci od leczenia zębów pociech

Maluchy to wyjątkowi pacjenci, którzy jednocześnie bywają równie wymagający. W naszej klinice stomatologicznej dla dzieci w Katowicach dokładamy wszelkich starań, aby czuli się oni komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Zależy nam na tym, aby zbudować zaufanie oraz stworzyć więź z najmłodszymi pacjentami, dzięki której będą z przyjemnością odwiedzać nasz gabinet. Dbanie o higienę jamy ustnej już od wczesnego wieku jest bardzo ważne, dlatego też dążymy do uświadamiania tej kwestii – zarówno rodziców, jak i ich szkraby. Klinika stomatologiczna dla dzieci w Katowicach FRESHmed to miejsce, w którym maluch już na pierwszej wizycie przekona się, że dentysta jest przyjacielem. Praca z małymi pacjentami jest dla nas ogromną radością, dzięki której ciągle nabywamy nowych kompetencji.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą adaptacyjną Najlepiej, gdyby wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, nie później niż po ukończeniu pierwszego roku. Wtedy jest to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu. W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach w trakcie wizyty adaptacyjnej nasi specjaliści przekazują Rodzicom wiedzę i praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, diety i nawyków żywieniowych Maluszka. Doradzą jaką szczoteczkę i pastę wybrać i jak dbać o ząbki Waszych pociech.
2. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Aby wykształcić u swojego dziecka pozytywne nawyki i skojarzenia związane ze stomatologiem, należy unikać sformułowań typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi” czy „nie płacz”. W ten sposób utrwalamy tylko negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

Dużo lepiej jest opisać wizytę za pomocą pozytywnych komunikatów, tłumacząc dziecku przebieg wizyty, np. „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta wyczyści ząbki i pozwoli ci wybrać twój ulubiony kolor plomby”. Wizyta u stomatologa jest czymś zupełnie naturalnym i właśnie tak należy do niej podchodzić. Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie, a zadaniem Rodziców jest pomóc mu je oswoić.
3. Czy próchnica u Matki ma wpływ na zęby dziecka?
Zdrowe zęby matki i właściwe nawyki higieniczne to podstawa prawidłowego rozwoju zawiązków uzębienia u dziecka, dlatego profilaktykę powinno się rozpocząć jeszcze zanim pociecha pojawi się na świecie.

Najbezpieczniejszym okresem do leczenia zębów u przyszłej mamy jest drugi trymestr ciąży i w tym czasie powinno się wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć ogniska infekcji z jamy ustnej. Dzisiejsza stomatologia dysponuje odpowiednimi znieczuleniami, które można bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży.
4. Kiedy zacząć myć zęby dzieciom?
W momencie przyjścia maluszka na świat dziąsła powinny być 2 razy dziennie przemywane jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą oraz masowane za pomocą gumowej szczoteczki. W chwili pojawienia się pierwszego ząbka należy zacząć używać odpowiedniej do wieku szczoteczki i pasty do zębów.

Minimum jakie trzeba zachować to myć dziecku zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po wieczornym myciu zębów, nie powinno już nic jeść ani pić oprócz czystej wody. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów swoich pociech aż do 7 roku życia, stopniowo wprowadzając dziecko do samodzielnej higieny i ucząc odpowiedniej metody szczotkowania.
5. Jak wygląda zabieg Podcięcia wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i/lub języka. FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach oferuje zabieg podcięcia wędzidełka wargi lub języka na dwa sposoby, tradycyjny chirurgiczny lub przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej. Po konsultacji i dokładnym zbadaniu wędzidełka wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz dentysta podejmuje decyzje czym będzie wykonywany zabieg. Uzależnione jest to od wieku Pacjenta oraz od przyczepu i rodzaju wędzidła. Zabieg wykonywany laserem stomatologicznym jest bezkrwawy nie ma konieczności szycia rany oraz może zostać wykonany szybko i precyzyjne pozna z powodzeniem wykonywać go u dzieci powyżej 3 roku życia i u dorosłych. Chirurgiczne podciecie wykonujemy u najmłodszych Pacjentów nawet tych odrazu po urodzeniu, trwa on pare minut a dzieci praktycznie w ogóle go nie odczuwają.
6. Czy „szóstki” to zęby stałe?
Najczęściej pierwszymi zębami stałymi które pojawiają się u dzieci są pierwsze zęby trzonowe, zwane „szóstkami" pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby, które wymagają szczególnej troski. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedoczyszczane, a bogata rzeźba ich powierzchni żującej, liczne i głębokie bruzdy dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich resztek jedzenia i płytki nazębnej przez co są bardzo szybko atakowane przez próchnicę. To właśnie "szóstki" z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. Dzięki regularnym wizytą kontrolnym w FRESHmed okres pojawienia się „szóstek” nie zostanie przeoczony dzieki czemu będzie można w odpowiednim czasie wykonać zabieg lakownia. Lakowanie jest to zabieg profilaktyczny mający za zadnie zabezpieczenie zdrowych zębów przed pojawianiem się próchnicy.
7. Czemu u dzieci tak szybko się psują zęby?
Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych. Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa /dzieci dwu-, trzyletnie/ jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych jest przyczyną powstawiania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.
8. Jak przygotować dziecko do narkozy?
 • DZIECI POWYŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 6 godzin przed znieczuleniem nic nie jeść i 3 godziny nie pić
 • DZIECI PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA – 4 godziny przed znieczuleniem nic nie jeść i 2 godziny nie pić
 • NAJMŁODSI PACJENCI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA – odpowiednio 2 godziny nie jeść i 1 godzinę nie pić
9. Co może dziecko po narkozie?
 • JEDZENIE I PICIE – Dziecko może pić i zjeść lekki posiłek po ok. 1 godzinie po zabiegu w narkozie
 • SAMOPOCZUCIE – zwykle Pacjenci mają dobre samopoczucie, mogą wystąpić zawroty głowy oraz nudności
 • OPIEKA – Dziecko pozostaje pod nadzorem medycznym, aż do czasu odzyskania całkowitej świadomości. W ciągu kolejnych 12 godzin dziecko powinno pozostawać pod opieką osoby dorosłej
 • KONTAKT Z KLINIKĄ – W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości po leczeniu w znieczuleniu ogólnym Rodzic lub Opiekun zawsze ma możliwość kontaktu telefonicznego z personelem FRESHmed
10. Przebieg zabiegu w narkozie?
W naszym centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed w Katowicach specjalizujemy się w leczeniu z zastosowaniem narkozy głównie u Małych Pacjentów. Dzieci zakwalifikowane do zabiegu na podstawie wypełnionej przez rodziców ankiety i rozmowy z anestezjologiem zapraszane są z rodzicem lub opiekunem do gabinetu, gdzie mają czas na to, by oswoić się z miejscem i przygotować do leczenia.

Przed podaniem znieczulenia ogólnego stosowana jest premedykacja, czyli uspokojenie środkami farmakologicznymi w postaci syropu. Następnie lekarz specjalista anestezjolog podaje dziecku gaz znieczulający przez maskę twarzową, dzięki temu nasz mały Pacjent w ciągu 20 sekund zasypia płytkim snem w obecności rodzica. Po tym etapie rodzic opuszcza gabinet stomatologiczny. Następnie lekarz anestezjolog podaje znieczulenie dożylne, co wprowadza dziecko w stan głębokiego snu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci czują się bezpiecznie i nie mają żadnych złych wspomnień z wizyty w naszym gabinecie . Przez cały czas trwania zabiegu nasz mały pacjent jest pod kontrolą anestezjologa, który monitoruje funkcje życiowe przez wysokiej jakości sprzęt . Dzięki narkozie podczas jednej wizyty możliwe jest wyleczenie wszystkich zębów co ma szczególne znaczenie u dzieci, osób z niepełnosprawnością. To także przekłada się na jakość i komfort pracy lekarza.

Po zakończeniu zabiegu pacjent odpoczywa w specjalnym przytulnym pomieszczeniu, pozostając pod opieką anestezjologa oraz rodziców do czasu całkowitego ustąpienia działania środków farmakologicznych. Po odzyskaniu pełnej sprawności maluch może wrócić z rodzicami / opiekunami do domu, cały czas pozostając w kontakcie z naszymi specjalistami – zarówno stomatologiem, jak i anestezjologiem.
11. Dlaczego ćwiczenia GOPex są takie ważne?
 • Poprawiają postawę całego ciała,
 • Ustawiają język w prawidłowej pozycji podczas codziennych czynności,
 • Uczą oddychania przez nos,
 • Przygotowują naszych małych pacjentów do leczenia ortodontycznego.
12. Dla kogo są ćwiczenia GOPex?
Te ćwiczenia są praktycznie dla wszystkich dzieci, ktore mają problem z oddychaniem przez usta, nieprawidłową postawę oraz ich język leży na dnie jamy ustej zamiast spoczywać u góry za zębami.
13. Jak się ćwiczy GOPex, czy moje dziecko sobie poradzi?
To bardzo proste ćwiczenia, w których najważniejsza jest rutyna i sumienność w największym skrócie. Nauczymy Twoje dziecko liczyć, jeść, siedzieć, stać, czytać, mówić poprawnie literę N oraz przytulać a to zawsze najprzyjemniejsze ćwiczenie.
14. GOPex - Co nasza pociecha będzie musiała robić?
Codziennie przez 30 dni będziesz musiał rodzicu wysłać nam 30 sekundowe filmy jak Twoje dziecko je i liczy do 30 lub 60 w zależności od wieku Nic trudnego!!! Każdy Film bedzie oceniony gwiazdkami oraz dostaniesz wskazówki co należy poprawić od nasze trenerki GOPex Kingi. Nad wszystkimi pacjentami czuwa dr Paulina Uhma, która po 30 dniach sprawdza postępy i omawia dalsze konieczne kroki specjalnie ustalone dla Twojego dziecka. Nie ma na co czekać. Dzieci są naszą przyszłością, są plastyczne i przede wszystkim rosną. Dla tych, którzy już skończyli dajcie wsparcie tym, którzy bedą zaczynać. do zobaczenia🙌🏻