Wczytywanie...

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca

Dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami i traktujemy je w sposób wyjątkowy. W naszej klinice czeka na naszych najmłodszych specjalny kącik z zabawkami i książeczkami.

Panie w rejestracji dbają o to aby dzieci się nie nudziły w trakcie oczekiwania na wizytę. Leczenie przebiega w miłej atmosferze, i bez stresowo.Do opracowywania małych ubytków w zębach mlecznych używamy specjalnej piaskarki abrazyjnej dzięki, której leczenie jest zupełnie bezbolesne. Jeżeli jednak ubytek jest duży to trzeba go leczyć tradycyjne jak zęby stałe.

Nasz wysoce wyspecjalizowany personel dokłada wszelkich starań aby każdy mały pacjent czuł się u nas dobrze i wyjątkowo.

Po odbytej wizycie dziecko otrzymuje prezent oraz order dzielnego pacjenta.

Na pierwszej wizycie adaptacyjnej maluszek zapoznaje się z gabinetem oraz sprzętem, ma wykonany przegląd jamy ustnej, zbadany zgryz, prawidłowość przyczepów wędzidełka języka i wargi oraz jest badane pod kątem logopedycznym. Jeżeli jest taka konieczność jest kierowane do naszego lekarza ortodonty lub logopedy. Rodzic ma przekazane wskazówki co do higieny i diety dziecka.

W zakres zabiegów stomatologii dziecięcej wchodzą:

  • wizyty adaptacyjne,
  • leczenie zębów mlecznych,
  • leczenie zębów stałych,
  • lakowanie zębów stałych i mlecznych,
  • lakierowanie powierzchni zębów preparatami fluorkowymi,
  • impregnacja zębów mlecznych,
  • diagnostyka wad zgryzu.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą adaptacyjną Najlepiej, gdyby wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, nie później niż po ukończeniu pierwszego roku. Wtedy jest to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu oraz przekazania Rodzicom wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej, diety i nawyków żywieniowych Maluszka.
2. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Aby wykształcić u swojego dziecka pozytywne nawyki i skojarzenia związane ze stomatologiem, należy unikać sformułowań typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi” czy „nie płacz”. W ten sposób utrwalamy tylko negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

Dużo lepiej jest opisać wizytę za pomocą pozytywnych komunikatów, tłumacząc dziecku przebieg wizyty, np. „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta wyczyści ząbki i pozwoli ci wybrać twój ulubiony kolor plomby”. Wizyta u stomatologa jest czymś zupełnie naturalnym i właśnie tak należy do niej podchodzić. Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie, a zadaniem Rodziców jest pomóc mu je oswoić.
3. Czy próchnica u Matki ma wpływ na zęby dziecka?
Zdrowe zęby matki i właściwe nawyki higieniczne to podstawa prawidłowego rozwoju zawiązków uzębienia u dziecka, dlatego profilaktykę powinno się rozpocząć jeszcze zanim pociecha pojawi się na świecie.

Najbezpieczniejszym okresem do leczenia zębów u przyszłej mamy jest drugi trymestr ciąży i w tym czasie powinno się wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć ogniska infekcji z jamy ustnej. Dzisiejsza stomatologia dysponuje odpowiednimi znieczuleniami, które można bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży.
4. Kiedy zacząć myć zęby dzieciom?
W momencie przyjścia maluszka na świat dziąsła powinny być 2 razy dziennie przemywane jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą oraz masowane za pomocą gumowej szczoteczki. W chwili pojawienia się pierwszego ząbka należy zacząć używać odpowiedniej do wieku szczoteczki i pasty do zębów.

Minimum jakie trzeba zachować to myć dziecku zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po wieczornym myciu zębów, nie powinno już nic jeść ani pić oprócz czystej wody. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów swoich pociech aż do 7 roku życia, stopniowo wprowadzając dziecko do samodzielnej higieny i ucząc odpowiedniej metody szczotkowania.
5. Jak wygląda zabieg Podcięcia wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i/lub języka. W FRESHmed zabieg podcięcia wędzidełka jest przeprowadzany przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej. Dzięki temu zabieg jest bezkrwawy nie ma konieczności szycia rany oraz może zostać wykonany szybko i precyzyjne.
6. Czy „szóstki” to zęby stałe?
Najczęściej pierwszymi zębami stałymi które pojawiają się u dzieci są pierwsze zęby trzonowe, zwane „szóstkami" pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby, które wymagają szczególnej troski. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedoczyszczane, a bogata rzeźba ich powierzchni żującej, liczne i głębokie bruzdy dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich resztek jedzenia i płytki nazębnej przez co są bardzo szybko atakowane przez próchnicę. To właśnie "szóstki" z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. Dzięki regularnym wizytą kontrolnym w FRESHmed okres pojawienia się „szóstek” nie zostanie przeoczony dzieki czemu będzie można w odpowiednim czasie wykonać zabieg lakownia. Lakowanie jest to zabieg profilaktyczny mający za zadnie zabezpieczenie zdrowych zębów przed pojawianiem się próchnicy.
8. Czemu u dzieci tak szybko się psują zęby?
Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych. Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa /dzieci dwu-, trzyletnie/ jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych jest przyczyną powstawiania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.