Wczytywanie...


ENDODONCJA - LECZENIE KANAŁOWE

Czym jest leczenie endodontyczne?

Inaczej zwane leczeniem kanałowym. Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się ratowaniem zęba w przypadku gdy miazga ( naczynia i nerwy zęba ) zostaną zainfekowane. Leczenie polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i bakterii z kanałów korzeniowych, oczyszczeniu oraz wypełnieniu kanałów materiałem bio kompatybilnym do samego szczytu korzenia.W FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu mikroskopu aby precyzyjnie przeprowadzić całą procedurę. Dzięki tak dużemu powiększeniu nasz specjalista od endodoncji jest w stanie dokładnie oczyścić i opracować zainfekowane tkanki w zębie co daje sukces w leczeniu kanałowym, jest też w stanie poradzić sobie z trudnymi przypadkami i ponownym leczeniem kanałowym przy bardzo zniszczonych zębach. Dzięki dostępnej w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach rentgenodiagnostyce ( RTG ) oraz Tomografii Komputerowej ( TK ) możemy dokładnie zdiagnozować problem bolącego zęba i wdrożyć konieczne leczenie.

Staramy się oszczędzać Państwa czas i wykonać całe leczenie kanałowe na jednej wizycie w komfortowych i przyjaznych warunkach.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Kiedy musisz leczyć zęba kanałowo?
Kiedy zgłasza się pacjent z bólem zęba. Zwykle jest to sygnał, że będzie konieczne leczenie endodontyczne. Ból zazwyczaj związany jest z zainfekowaniem miazgi zęba.
2. Jak wykonuje się leczenie kanałowe?
Po dokładnym badaniu wewnątrz ustnym oraz rentgenodiagnostyce kwalifikujemy zęba do leczenia endodontycznego.

Pacjentowi założony zostaje koferdam ( specjalna guma chroniąca przed dostaniem się płynów i małych narzędzi używanych przez endodontę do przełyku i tchawicy ). Następnie przystępuje się do usunięcia zainfekowanych tkanek. Oczyszcza się wnętrze zęba oraz się je ususza następnie wypełnia się kanały zęba ciepłą gutaperką ( wypełnieniem ).

Wszystkie te procedury wykonuje się w powiększeniu mikroskopowym celem najwyższej dokładności w szczelności leczonego kanału. Po zamknięciu kanałów zęba należy wzmocnić wkładem z włókna szklanego lub odbudować za pomocą ONLAY/INLAY aby mógł nam służyć przez długie lata.
3. Czy leczenie endodontyczne boli?
Do leczenia kanałowego stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg ten w dzisiejszych czasach jest bardzo komfortowy a pacjenci zwykle podczas jego trwania ucinają sobie drzemkę.
4. Jakie efekty przynosi leczenie kanałowe?
Po skutecznym leczeniu kanałowym, leczony ząb nie będzie posiadał już nerwów, co skutuje brakiem wrażliwości na temperaturę, która może być oznaką próchnicy danego zęba.
5. Koferdam – co tak naprawdę daje nam praca ze ślinochronem?
Podczas zabiegów endodontycznych oraz stomatologii zachowawczej informuję pacjenta o konieczności założenia specjalnej izolacji na ząb lub zęby, która odgranicza je od środowiska jamy ustnej. Koferdam to płat gumy, który daje nam wiele możliwości oraz zalet, do których możemy zaliczyć izolację zęba od dostępu do śliny, która zaburza wiązanie materiałów kompozytowych uniemożliwiając tym wykonanie szczelnej i trwałej odbudowy światłoutwardzalnej. Koferdam zapobiega aspiracji narzędzi drobnych, zabezpiecza błonę śluzową pacjenta przed zranieniem wiertłem. Skraca czas zabiegu, a także poprawia widoczność. Do jamy ustnej nie dostają się również żadne płyny mogące podrażnić śluzówkę jamy ustnej, a które są niezbędne do prawidłowego zdezynfekowania kanałów korzeniowych. Koferdam jest komfortowy i wygodny zarówno dla pacjentów jak i dla pracy lekarza, który może wykonać swoją pracę w sterylnych i dobrych warunkach, co wiąże się z wysoką jakością leczenia.
6. Czy zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są szkodliwe?
Oczywiście nie można zaprzeczać, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu człowieka – narosło jednak wokół tego wiele szkodliwych mitów, przez które pacjenci rezygnują z badań, w których jest ono stosowane. Aby w organizmie człowieka doszło do zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania X, musiałby pochłonąć ich olbrzymie ilości i to za jednym zamachem. Dla przykładu – średnia wartość promieniowania ze źródeł naturalnych w Europie to 2400 µSv na rok. W Polsce jest to 2500 µSv na rok, ale już w niektórych rejonach Norwegii i Szwecji – nawet 35 000 µSv rocznie. Każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv. Lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv a 800000 µSv otrzymuje astronauta przebywający 6 miesięcy na stacji kosmicznej. Tymczasem podczas pantomogramu zębów pacjent otrzymuje około 12,9 µSv promieniowania, co odpowiada niespełna dwóm dniom ekspozycji na promieniowanie naturalne. Podczas tomografii 3D (szczęki, żuchwy lub zatok) dawka promieniowania wynosi od około 4 µSv do około 20 µSv, podczas gdy 1 µSv to dawka otrzymana… po zjedzeniu 10 bananów Nie można oczywiście zapominać, że tak w stomatologii, jak i w innych dziedzinach medycyny stosuje się specjalną ochronę dla pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym, a coraz to nowocześniejszy sprzęt zapewnia idealną precyzję obrazowania przy mniejszych dawkach promieni. Jak więc widać, promieniowania rentgenowskiego nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – należy korzystać z niego przy diagnostyce wielu chorób, w tym również stomatologicznych.