Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...


Endodoncja - Leczenie kanałowe w Katowicach

  • leczenie kanałowe endodoncja katowice

Czym jest leczenie endodontyczne?

Inaczej zwane leczeniem kanałowym. Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się ratowaniem zęba w przypadku gdy miazga ( naczynia i nerwy zęba ) zostaną zainfekowane. Leczenie polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i bakterii z kanałów korzeniowych, oczyszczeniu oraz wypełnieniu kanałów materiałem bio kompatybilnym do samego szczytu korzenia.



Wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów dotyczących doświadczanego bólu lub zasadności tej procedury. Współcześnie z leczenia kanałowego korzysta coraz więcej pacjentów, ponieważ nowoczesne technologie i skuteczne sposoby znieczulania znacznie podniosły jakość zabiegów. Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne przeprowadzane w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed cechuje się wysoką skutecznością przy jednoczesnym zapewnieniu naszym pacjentom maksymalnego komfortu.

Na czym polega endodoncja?

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się ratowaniem zęba w przypadku gdy miazga (naczynia i nerwy zęba) zostaną zainfekowane. Leczenie w zakresie endodoncji polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i toksyn bakteryjnych z kanałów korzeniowych zęba przy znieczuleniu miejscowym (całkowite usunięcie uszkodzeń). Następnie konieczne jest oczyszczenie, zdezynfekowanie, opracowanie i osuszenie kanałów zęba oraz ich wypełnienie przy pomocy sprawdzonych systemów płynnej gutaperki. Przebieg leczenia kanałowego jest na bieżąco monitorowany przez specjalistycznego lekarza stomatologa. Oczyszczenie i wypełnienie kanałów zębowych podczas leczenia kanałowego to często jedyna szansa na uratowanie zęba. Efekt leczenia widoczny jest niemal od razu, a martwica miazgi w zębie pacjenta nie sprawia już więc bólu. We FRESHmed wykonujemy również powtórne leczenie kanałowe pacjentom, u których wykonano niedokładne oczyszczanie komory zęba lub źle usunięto chorą miazgę. Dzięki temu, że nasze centrum wyposażone jest w nowoczesny, niezbędny sprzęt, służący m.in. do radiodiagnostyki oraz tomografii komputerowej, możemy precyzyjne zlokalizować źródło infekcji i skutecznie działać, aby zarówno pierwotne, jak i powtórne leczenie kanałowe zakończyło się zdrowym uśmiechem naszego pacjenta.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – Katowice i okolice

We FRESHmed leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu mikroskopu, aby precyzyjnie przeprowadzić całą procedurę. Dzięki tak dużemu powiększeniu nasz specjalista od endodoncji jest w stanie dokładnie oczyścić i opracować zainfekowane tkanki w zębie, co daje sukces w leczeniu kanałowym. Jest też w stanie poradzić sobie z trudnymi przypadkami i ponownym leczeniem kanałowym przy bardzo zniszczonych zębach. Dzięki dostępnej rentgenodiagnostyce (RTG) oraz Tomografii Komputerowej (TK) możemy dokładnie zdiagnozować problem bolącego zęba i wdrożyć konieczne leczenie. W naszym centrum w Katowicach endodoncja mikroskopowa to kolejny krok w stronę zadowolenia i pełnego komfortu naszych pacjentów, którzy mogą mieć pewność, że nasi specjaliści skutecznie obalają mit o tym, że leczenie kanałowe boli. Każdy wyleczony ząb to gwarancja wieloletniego użytkowania w pełnym komforcie.

Leczenie endodontyczne we FRESHmed w Katowicach – jak się przygotować do zabiegu?

Sam zabieg leczenia kanałowego nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Zalecamy jednak, aby przed procedurą nieco ugasić pragnienie oraz zjeść niewielki i lekki posiłek, ponieważ leczenie trwa około 2 godziny. Ostateczny czas, jaki pacjent spędzi na naszym fotelu, zależy od tego, w jakim stanie jest ząb. Przed każdą wizytą u dentysty należy także umyć zęby. W naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach zostawiamy dla naszych pacjentów jednorazowe szczoteczki i pasty w łazienkach. Dzięki temu nawet jeśli zapomnisz swoich przyborów lub idziesz na wizytę zaraz po pracy bądź szkole, możesz przygotować się do leczenia.

leczenie kanałowe katowice

Leczenie kanałowe (Katowice i województwo śląskie) – jakie są wskazania do zabiegu?

Leczenie kanałowe w naszej klinice w Katowicach jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Oprócz tego wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem także w przypadkach:

  • martwicy miazgi,
  • próchnicy wtórnej,
  • urazów zębów,
  • zmian okołowierzchołkowych,
  • niedopełnionych kanałów korzeniowych zęba.

Warto zaznaczyć, że pacjenci, u których konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, odczuwają silny ból zęba, który może trwać nawet kilka dni lub jeszcze dłużej. Dolegliwości te są na tyle niekomfortowe, że mogą pojawić się problemy z gryzieniem, a nawet nieprzespane noce. Aby zminimalizować ryzyko powstawania takich zaniedbań, konieczne jest systematyczne i dokładne dbanie o higienę jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie kanałowe – jakie są zalecenia po zabiegu?

Leczenie kanałowe wykonuje się na znieczuleniu miejscowym, które działa jeszcze przez jakiś czas po zabiegu. Mimo że sama procedura nie wiąże się z bólem, który odczuwalny jest w następstwie leczenia, to jednak może pojawić się pewien dyskomfort związany z puszczającym powoli znieczuleniem. Przez ten czas dobrze byłoby wstrzymać się od spożywania pokarmów i picia (najwyżej wziąć kilka łyków wody). Każdy pacjent, który podejmie leczenie endodontyczne we FRESHmed otrzyma dokładne wytyczne od lekarza, ponieważ zalecenia mogą nieco różnić się od siebie ze względu na początkowy stan pacjenta oraz zakres wykonywanych usług. Dbamy o komfort naszych pacjentów zarówno przed, jak i w trakcie oraz po zabiegu.

Profesjonalna endodoncja w Katowicach – cennik

Endodoncja to skomplikowana procedura leczenia kanałowego, która wiąże się z dokładną i wnikliwą diagnostyką opartą o rezultaty zdjęć rentgenowskich. Ceny takiej procedury zależą od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Wiele zależy bowiem od liczby chorych zębów ich stanu oraz od tego, czy jest to leczenie kanałowe wykonywane pierwszy raz, czy może wymagana procedura to powtórne leczenie kanałowe. Ile zatem mniej więcej kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem w Katowicach? Cennik zaczyna się od 1200 zł w przypadku leczenia pierwszy raz oraz 1300 zł za leczenie powtórne.

Leczenie kanałowe zębów w Katowicach – indywidualne podejście i doświadczenie

Leczenie endodontyczne, w tym nowocześniejsze leczenie kanałowe pod mikroskopem, to jedna ze specjalności naszego Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed. Nasi lekarze to specjaliści, którzy stomatologią i ortodoncją zajęli się z pasji i poczucia misji. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, ponieważ gwarantujemy maksymalną skuteczność procedur medycznych. Jest to możliwe tylko po dokładnym zbadaniu i zdiagnozowaniu problemu. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam łączyć nowoczesne technologie leczenia kanałowego z komfortem i domową atmosferą, która pomoże się zrelaksować i pozbyć niepotrzebnego stresu przed fotelem dentystycznym. W naszej ofercie znajdują się także zabiegi ortodontyczne, z zakresu profilaktyki stomatologicznej, stomatologii zachowawczej oraz stomatologii dziecięcej. Dodatkowo nasi specjaliści zajmują się także protetyką i chirurgią stomatologiczną. Dzięki temu nasi pacjenci mogą wykonać kompleksowe leczenie zębów, a jednocześnie zadbać o ich piękny i zdrowy wygląd.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Kiedy musisz leczyć zęba kanałowo?
Kiedy zgłasza się pacjent z bólem zęba. Zwykle jest to sygnał, że będzie konieczne leczenie endodontyczne. Ból zazwyczaj związany jest z zainfekowaniem miazgi zęba.
2. Jak wykonuje się leczenie kanałowe?
Po dokładnym badaniu wewnątrz ustnym oraz rentgenodiagnostyce kwalifikujemy zęba do leczenia endodontycznego.

Pacjentowi założony zostaje koferdam ( specjalna guma chroniąca przed dostaniem się płynów i małych narzędzi używanych przez endodontę do przełyku i tchawicy ). Następnie przystępuje się do usunięcia zainfekowanych tkanek. Oczyszcza się wnętrze zęba oraz się je ususza następnie wypełnia się kanały zęba ciepłą gutaperką ( wypełnieniem ).

Wszystkie te procedury wykonuje się w powiększeniu mikroskopowym celem najwyższej dokładności w szczelności leczonego kanału. Po zamknięciu kanałów zęba należy wzmocnić wkładem z włókna szklanego lub odbudować za pomocą ONLAY/INLAY aby mógł nam służyć przez długie lata.
3. Czy leczenie endodontyczne boli?
Do leczenia kanałowego stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg ten w dzisiejszych czasach jest bardzo komfortowy a pacjenci zwykle podczas jego trwania ucinają sobie drzemkę.
4. Jakie efekty przynosi leczenie kanałowe?
Po skutecznym leczeniu kanałowym, leczony ząb nie będzie posiadał już nerwów, co skutuje brakiem wrażliwości na temperaturę, która może być oznaką próchnicy danego zęba.
5. Koferdam – co tak naprawdę daje nam praca ze ślinochronem?
Podczas zabiegów endodontycznych oraz stomatologii zachowawczej informuję pacjenta o konieczności założenia specjalnej izolacji na ząb lub zęby, która odgranicza je od środowiska jamy ustnej. Koferdam to płat gumy, który daje nam wiele możliwości oraz zalet, do których możemy zaliczyć izolację zęba od dostępu do śliny, która zaburza wiązanie materiałów kompozytowych uniemożliwiając tym wykonanie szczelnej i trwałej odbudowy światłoutwardzalnej. Koferdam zapobiega aspiracji narzędzi drobnych, zabezpiecza błonę śluzową pacjenta przed zranieniem wiertłem. Skraca czas zabiegu, a także poprawia widoczność. Do jamy ustnej nie dostają się również żadne płyny mogące podrażnić śluzówkę jamy ustnej, a które są niezbędne do prawidłowego zdezynfekowania kanałów korzeniowych. Koferdam jest komfortowy i wygodny zarówno dla pacjentów jak i dla pracy lekarza, który może wykonać swoją pracę w sterylnych i dobrych warunkach, co wiąże się z wysoką jakością leczenia.
6. Czy zdjęcia rentgenowskie w stomatologii są szkodliwe?
Oczywiście nie można zaprzeczać, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu człowieka – narosło jednak wokół tego wiele szkodliwych mitów, przez które pacjenci rezygnują z badań, w których jest ono stosowane. Aby w organizmie człowieka doszło do zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania X, musiałby pochłonąć ich olbrzymie ilości i to za jednym zamachem. Dla przykładu – średnia wartość promieniowania ze źródeł naturalnych w Europie to 2400 µSv na rok. W Polsce jest to 2500 µSv na rok, ale już w niektórych rejonach Norwegii i Szwecji – nawet 35 000 µSv rocznie. Każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv. Lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv a 800000 µSv otrzymuje astronauta przebywający 6 miesięcy na stacji kosmicznej. Tymczasem podczas pantomogramu zębów pacjent otrzymuje około 12,9 µSv promieniowania, co odpowiada niespełna dwóm dniom ekspozycji na promieniowanie naturalne. Podczas tomografii 3D (szczęki, żuchwy lub zatok) dawka promieniowania wynosi od około 4 µSv do około 20 µSv, podczas gdy 1 µSv to dawka otrzymana… po zjedzeniu 10 bananów Nie można oczywiście zapominać, że tak w stomatologii, jak i w innych dziedzinach medycyny stosuje się specjalną ochronę dla pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym, a coraz to nowocześniejszy sprzęt zapewnia idealną precyzję obrazowania przy mniejszych dawkach promieni. Jak więc widać, promieniowania rentgenowskiego nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – należy korzystać z niego przy diagnostyce wielu chorób, w tym również stomatologicznych.