Wczytywanie...


Ortodoncja

Co to jest ortodoncja?

To dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Jej zadaniem jest utrzymanie zdrowego przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych i likwidacja wad wymowy, bólu głowy pochodzącego z napięcia mięśniowego i nieprawidłowej okluzji ( prawidłowe relacje między zębowe ) oraz chrapania. Do leczenia ortodontycznego służą aparaty ortodontyczne.Na ilustracji powyżej, jeden z najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych dostępnych aktualnie na rynku. Aparat Invisalign jest praktycznie niewidoczny wykorzystuje przeźroczyste nakładki na zęby, które można zdejmować podczas posiłku, mycia zębów oraz ważnego spotkania.

Na światowym rynku jest niezmiernie duży wybór aparatów ortodontycznych. Nasi ortodonci w Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed wybrali dla Państwa te systemy, które są niezawodne, szybkie i najmniej bolesne. Gwarantujemy dobranie odpowiedniej metody leczenia do Państwa wady zgryzu oraz trybu życia tak aby aparat stanowił cudowny dodatek do codzienności a nie coś co przejmuje nad nami kontrolę.

System DAMON to aparat samoligatorujący, szybki i praktycznie bezbolesny, bardzo łatwy w utrzymaniu higieny. Występuje w wersji metalowej oraz przeźroczystej.

System INVISALIGN to ultraprzeźroczyste nakładki wykonane z unikatowego materiału SMARTTRACK. System ten przeznaczony jest dla pacjentów, którzy oczekują wysokiej estetyki lub żyją w ciągłym biegu oraz cenią sobie komfort. Aparat ten przesuwa zęby tak jak aparat stały a ograniczenie czasu leczenia wynika z tego iż można nim wykonywać kilka ruchów w tym samy czasie, które są planowane przed produkcją nakładek przez lekarza ortodontę w FRESHmed.

W naszej ofercie znajdują się:

  • aparaty stałe – DAMON SYSTEM
  • system nakładkowy - INVISALIGN
  • aparaty miofunkcyjne
  • aparaty ruchome


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak zacząć leczenie ortodontyczne?
Przyjdź na wizytę konsultacyjną do naszego Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach. Zostaną na niej wykonane zdjęcia RTG, ( cefalometryczne oraz panoramiczne, do diagnostyki poszerzonej również Tomografia Komputerowa szczęki żuchwy i stawów skroniowo żuchwowych - CBCT w dużym polu obrazowania w małej dawce ), fotografie wewnątrz i zewnątrz ustne, skan uzębienia.

Po dokładnej analizie na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, badania napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych zostaje przedstawiony plan leczenia i dobrany indywidualnie aparat ortodontyczny.

Pamiętaj aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Nie zapomnij nam powiedzieć o bólach głowy, trzaskach lub trzeszczeniach w Stawie skroniowo - żuchwowym, chrapaniu,zaciskaniu czy zgrzytaniu zębami. Czas trwania konsultacji od 30 do 60 min.
2. W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?
Granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje! W Centrum Stomatologii i Ortodocji FRESHmed w Katowicach leczenie można zacząć już w wieku od 1,5 roku stosując ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne, które pomagają logopedom w ćwiczeniu języka, warg i prawidłowym połykaniu a kończąc na pacjentach dorosłych gdzie leczenie ortodontyczne łączy się z leczeniem protetycznym czy implantologicznym. Musi być spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz zdrowe przyzębie. Nasi Ortodonci układają tak plany leczenia aby były dopasowane do stylu życia, wieku i nastawienia pacjenta.
3. Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym nie powinno być krótsze niż 16 miesięcy, średnio powinno trwać 24 miesiące. Szybsze efekty uzyskuje się systemami nakładkowymi INVISALIGN, gdzie leczenie trwa nawet od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Ortodonta dokładnie planuje leczenie. Leczenie ortodontyczne dorosłych jest znacznie trudniejsze i niejednokrotnie wymaga dodatkowych elementów jak np. miniimplanty. W FRESHmed w Katowicach dzieci leczymy inerceptywnie co oznacza, że reagujemy na konkretną fazę wzrostu w jakiej obecnie znajduje się dziecko, dzięki czemu dzieci leczone ortodontycznie nie mają poczucia noszenia aparatów przez długi okres czasu w ciągu.
4. Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?
Leczenie aparatem stałym jest zawsze odczuwalne, ale nie powinno być bolesne.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach, stosujemy systemy, gdzie bolesność przesuwania zębów jest mocno ograniczona. System zamków samoligaturujących DAMON oraz system nakładek przeźroczystych INVISALIGN zapewniają najwyższy komfort.
5. Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?
W gabinecie FRESHMED każdy pacjent po założeniu aparatu otrzymuje kompletny zestaw do higieny jamy ustnej ( specjalną szczoteczkę, szczoteczkę między zębową, wosk który przynosi ulgę przy otarciach śluzówki, lusterko stomatologiczne, nić dentystyczną, szczoteczkę turystyczną, pastę do zębów oraz płyn do płukania ).

W aparacie ortodontycznym zęby należy myć po każdym posiłku. Zalecamy ograniczanie spożywania pokarmów obklejających zęby i zamki aparatu ortodontycznego takich jak: guma do żucia, toffi, żelki oraz pokarmów chrupiących jak paluszki, chipsy, orzeszki. Również utrudnione jest odgryzanie dużych kęsów pokarmu, dlatego bułki i twarde jabłka należy kroić na kawałki przed ich spożyciem.

Śmiało można stwierdzić, że zakładając aparat nabędziesz nowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu przestaniesz podjadać pomiędzy posiłkami i zdobędziesz więcej energii.