Wczytywanie...


Ortodoncja

Co to jest ortodoncja?

To dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Jej zadaniem jest utrzymanie zdrowego przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych i likwidacja wad wymowy, bólu głowy pochodzącego z napięcia mięśniowego i nieprawidłowej okluzji ( prawidłowe relacje między zębowe ) oraz chrapania. Do leczenia ortodontycznego służą aparaty ortodontyczne.Na ilustracji powyżej, jeden z najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych dostępnych aktualnie na rynku. Aparat Invisalign jest praktycznie niewidoczny wykorzystuje przeźroczyste nakładki na zęby, które można zdejmować podczas posiłku, mycia zębów oraz ważnego spotkania.

Na światowym rynku jest niezmiernie duży wybór aparatów ortodontycznych. Wybraliśmy dla Państwa te systemy, które są niezawodne, szybkie i najmniej bolesne. Gwarantujemy dobranie odpowiedniej metody leczenia do Państwa wady zgryzu oraz trybu życia tak aby aparat stanowił cudowny dodatek do codzienności a nie coś co przejmuje nad nami kontrolę.

System DAMON to aparat samoligatorujący, szybki i praktycznie bezbolesny, bardzo łatwy w utrzymaniu higieny. Występuje w wersji metalowej oraz przeźroczystej.

System INVISALIGN system super przeźroczystych nakładek SMARTTRACK. System ten przeznaczony jest dla pacjentów, którzy potrzebują wysokiej estetyki lub żyją w ciągłym biegu.

W naszej ofercie znajdują się:

  • aparaty stałe – DAMON SYSTEM
  • system nakładkowy - INVISALIGN
  • aparaty miofunkcyjne
  • aparaty ruchome


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak zacząć leczenie ortodontyczne?
Przyjdź na wizytę konsultacyjną. Zostaną na niej wykonane zdjęcia RTG, cefalometryczne oraz panoramiczne.

Po dokładnej analizie na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, badania napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych zostaje przedstawiony plan leczenia i dobrany indywidualnie aparat ortodontyczny.

Pamiętaj aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Nie zapomnij nam powiedzieć o bólach głowy chrapaniu zaciskaniu czy zgrzytaniu zębami. Czas trwania konsultacji od 30 do 60 min.
2. W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?
Granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje, leczenie można zacząć już w wieku od 1,5 roku stosując ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne, które pomagają logopedą w ćwiczeniu języka, warg i prawidłowym połykaniu a kończąc na pacjentach dorosłych gdzie leczenie ortodontyczne łączy się z leczeniem protetycznym czy implantologicznym. Musi być spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz zdrowe przyzębie.
3. Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym nie powinno być krótsze niż 16 miesięcy, średnio powinno trwać 24 miesiące. Szybsze efekty uzyskuje się systemami nakładkowymi ( INVISALIGN ) gdzie leczenie trwa nawet od 6 miesięcy do 12 miesięcy.
4. Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?
Leczenie aparatem stałym jest zawsze odczuwalne ale nie powinno być bolesne.

W gabinecie FRESHMED stosujemy systemy, gdzie bolesność przesuwania zębów jest mocno ograniczona. System DAMON oraz system INVISALIGN zapewniają najwyższy komfort.
5. Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?
W gabinecie FRESHMED każdy pacjent po założeniu aparatu otrzymuje kompletny zestaw do higieny jamy ustnej ( specjalną szczoteczkę, szczoteczkę między zębową, wosk który przynosi ulgę przy otarciach śluzówki, lusterko stomatologiczne, nić dentystyczną, szczoteczkę turystyczną, pastę do zębów oraz płyn do płukania ).

W aparacie ortodontycznym zęby należy myć po każdym posiłku. Zalecamy ograniczanie spożywania pokarmów obklejających zęby i zamki aparatu ortodontycznego takich jak: guma do żucia, toffi, żelki oraz pokarmów chrupiących jak paluszki, chipsy, orzeszki. Również utrudnione jest odgryzanie dużych kęsów pokarmu, dlatego bułki i twarde jabłka należy kroić na kawałki przed ich spożyciem.

Śmiało można stwierdzić, że zakładając aparat nabędziesz nowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu przestaniesz podjadać pomiędzy posiłkami i zdobędziesz więcej energii.