Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...


Ortodonta w Katowicach – FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji

 • ortodoncja katowice

Co to jest ortodoncja?

To dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Jej zadaniem jest utrzymanie zdrowego przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych i likwidacja wad wymowy, bólu głowy pochodzącego z napięcia mięśniowego i nieprawidłowej okluzji ( prawidłowe relacje między zębowe ) oraz chrapania. Do leczenia ortodontycznego służą aparaty ortodontyczne.Dziś życie zarówno dorosłych, jak i dzieci przybrało niebywale szybkie tempo. Niejednokrotnie jesteśmy przemęczeni, zniechęceni, a najmłodszych i młodzież dotyka przebodźcowanie. Kiedy jednak spotkacie Państwo uśmiechniętego człowieka, który nie tylko emanuje radością, ale ma także piękne, zdrowe i białe zęby to dodaje to energii i działa jak booster! Jednak uśmiech jest nie tylko kwestią estetyki.

Oczywiście ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz odbioru przez otoczenie. Odgrywa on jednak o wiele ważniejszą rolę, która ma wpływ na cały nasz organizm.

Dlatego zdrowy uśmiech jest taki ważny?

Zdrowe zęby to podstawa utrzymania ciała w dobrej kondycji. Bywa tak, że pacjent zgłasza się do stomatologa z tzw. ukruszoną jedynką. Okazuje się wtedy, iż naprawa jej nie jest możliwa bez leczenia ortodontycznego, kanałowego lub konieczne jest wyleczenie większej liczby zębów. Wszystko przez ogniska zapalne. Zdarza się również, że stomatolog będzie musiał wykonać bonding czy licówki.

Dobry ortodonta w Katowicach – poznajcie nas Państwo bliżej!

Pacjent, decydując się na leczenie, musi obdarzyć lekarza zaufaniem. Powinien czuć, chęć realizacji ułożonego przez specjalistę planu. Dentysta z kolei informuje go o postępach i działaniach na wszystkich etapach. Każdemu pacjentowi przygotowujemy, kompleksowe, dobrze przemyślane i indywidualne plany leczenia, które obejmują wszystkie dziedziny stomatologii. Poza tym w naszej klinice możecie Państwo korzystać z usług innych specjalistów – na przykład z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, osteopatii, fizjoterapii, logopedii czy laryngologii. Oferujemy więc kompleksowe rozwiązania, pozwalające poprawić estetykę uśmiechu i funkcjonalność zgryzu. Dlatego dziś przedstawiamy Państwu szczegóły usług ortodontycznych naszej kliniki. Zapraszamy!

Lekarz ortodonta w Katowicach – usługi

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Leczenie odbywa się przy pomocy różnych aparatów ortodontycznych. Ich zadaniem jest:

 • zmiana pozycji zębów na prawidłową,
 • likwidacja wad zębowych i szczękowo-twarzowych,
 • wspomaganie likwidowania wad wymowy przez odpowiednią rozbudowę szczęk oraz ustawienie ich w prawidłowych relacjach,
 • eliminowanie napięciowych bólów głowy,
 • poziomowanie zgryzu i doprowadzenie do prawidłowej okluzji, czyli praca nad odpowiednimi relacjami między zębowymi,
 • niekiedy wady zgryzu mają wpływ chrapanie i pojawia się OBS – obturacyjny bezdech senny; dlatego leczenie ortodontyczne może pomóc również z tym problemem,
 • sterowanie wzrostem dziecka – ortotropia,
 • przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego,
 • przygotowanie pacjenta do operacji ortognatycznej.

Ortodoncja, Katowice – jak zacząć leczenie?

Pierwszym krokiem do pięknego uśmiechu jest konsultacja ortodontą. Najpierw lekarz zajmie się zebraniem wywiadu i przeprowadzeniem badań diagnostycznych. Specjalista wykona zdjęcia RTG – cefalometryczne oraz panoramiczne. Posłużą one do diagnostyki relacji szczęki i żuchwy. Są też niezbędne do oceny stanu zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, migdałka gardłowego, szerokości dróg oddechowych i, w przypadku dzieci, do oceny wieku kostnego. Poza tym pacjenta czeka również tomografia komputerowa szczęki, żuchwy i stawów skroniowo żuchwowych. Zostanie ona przeprowadzona metodą CBCT, czyli w dużym polu obrazowania, przy użyciu małej dawki promieniowania. Pozyskamy także fotografie wewnątrz i zewnątrzustne oraz pełny skan 3D uzębienia, wykonany przy pomocy skanera wewnątrzustnego. Bardzo usprawnia to pracę i eliminuje konieczność pobierania wycisków. Doskonale wiemy, że pacjenci, a zwłaszcza Ci najmłodsi, wyjątkowo nie lubią. Na skanerze ortodonta dokładnie może narysować i pokazać wszystkie nieprawidłowości w jamie ustnej, co znacznie ułatwia komunikację.

Lekarz wykona również badanie na fotelu stomatologicznym. Po dokładnej interpretacji danych zebranych podczas wywiadu, badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych, pacjentowi zostaje przedstawiony plan leczenia. Lekarz na tym etapie dobiera także najlepszą metodę leczenia i rodzaj aparatu ortodontycznego. To właśnie on przez następne miesiące będzie pracować w jamie ustnej nad poprawą relacji zębowych – oczywiście pod nadzorem specjalisty i wykwalifikowanych higienistek ortodontycznych.

Po konsultacji koordynator leczenia zaprasza pacjenta do osobnego pomieszczenia. Nie ma sprzętów stomatologicznych i panuje tam przyjazna atmosfera. Omawia on z pacjentem cały czekający go proces, wydaje mu raport ze skanera wewnątrzustego, plan leczenia i kosztorys.

Ortodonta, Śląsk – jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jeśli chcecie być Państwo dobrze przygotowani do konsultacji, pamiętajcie Państwo, aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Ważne jest bowiem, by podczas wywiadu powiedzieć o ewentualnych dolegliwościach, takich jak bóle głowy, trzaski lub trzeszczenia w stawie skroniowo-żuchwowym, chrapaniu, zaciskaniu zębów czy zgrzytania nimi. Zadbajcie Państwo również o wysoki poziom higieny jamy ustnej, ponieważ niezachowanie go zawsze dyskwalifikuje pacjenta do leczenia ortodontycznego. W takiej sytuacji pacjenci są kierowani do higienistki. Przeprowadza ona ćwiczenia z prawidłowego mycia zębów oraz dobiera odpowiednie akcesoria. Poza tym możecie Państwo wziąć wyniki badań, takie jak RTG czy tomografia – jeśli oczywiście je posiadacie. Warto pamiętać jednak, że zdjęcia rentgenowskie są ważne tylko pół roku. Kiedy będzie konieczność ich powtórzenia podczas wizyty, wykonamy je. Konsultacja trwa zazwyczaj 45 min.

Ortodonta, Katowice – cennik wizyt

Pierwsza konsultacja ortodontyczna z przygotowaniem planu leczenia oraz wykonaniem badań to koszt 500 złotych. Jeśli natomiast macie Państwo wykonane już zdjęcie RTG, koszt wizyty jest pomniejszony o posiadane dokumenty według obowiązującego cennika. Wizyty kontrolne po założeniu samego aparatu to koszt od 150 do 350 zł, w zależności od wymaganej metody leczenia. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne to inwestycja w swoje zdrowie. Osiągnięte efekty przy stosowaniu się do zaleceń lekarza mogą pozostać z Państwem na całe życie.

aparat ortodontyczny katowice

Aparat ortodontyczny, Katowice – w jakim wieku można go założyć?

Tak naprawdę granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje. Można zacząć już od 2 roku życia. Na początku drogi u takich pacjentów stosuje ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne treinery, które pomagają logopedom w ćwiczeniu języka, warg i w prawidłowym połykaniu. Leczenie ortodontyczne jest w pełni dopasowane do potrzeb i możliwości malucha.

Od 3 roku życia z powodzeniem stosujemy aparaty Bioblok 1, 2, 3 – rozszerzające szczękę i żuchwę, łącząc je z ćwiczeniami GOPex. W ten sposób sterujemy wzrostem dziecka.

Nasza klinika ortodontyczna przyjmuje także dorosłych pacjentów, u których leczenie ortodontyczne łączy się z protetycznym czy implantologicznym. Jednakże, aby zacząć skutecznie działać, musi zostać spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz przyzębie. Dlatego często leczenie poprzedzają wizyty u stomatologa.

Warto pamiętać, że nasi ortodonci układają plany leczenia w taki sposób, aby były w pełni dopasowane do stylu życia, wieku i nastawienia pacjenta. Wspólnie omawiamy cele oraz oczekiwania i działamy tak, by uzyskać, jak najlepsze rezultaty – jednocześnie zawsze pamiętając o komforcie pacjenta.

Aparat ortodontyczny w Katowicach – jaki wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aparat ortodontyczny jest w pełni dopasowany do wady zgryzu, anatomii i potrzeb pacjenta. Kwestię tę lekarz-ortodonta traktuje indywidualnie, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby. Dlatego też dopasowanie aparatu poprzedza tak wiele badań. Jeśli natomiast w Państwa przypadku będzie możliwych kilka rozwiązań, lekarz z pewnością je zaproponuje i wspólnie wybierzecie najlepszą oraz najbardziej komfortową opcję.

Ortodonta Katowice – aparaty stałe, ruchome i wiele innych!

W dzisiejszych czasach dzięki nieustającemu postępowi w dziedzinie stomatologii i medycyny, dostępny jest duży wybór aparatów ortodontycznych. Nasi ortodonci wybrali dla Państwa te rozwiązania, które są sprawdzone, szybkie oraz komfortowe. Jak wcześniej wspomnieliśmy, specjaliści gwarantują dobranie odpowiedniej metody leczenia do Państwa wady zgryzu oraz trybu życia. Wszystko po to, aby aparat stanowił dyskretny i komfortowy dodatek Państwa codzienności. Stąd też w gabinecie dostępne są następujące aparaty:

 • System nakładkowy INVISALIGN®, aparat na miarę XXI wieku, o którym więcej dowiedzą się Państwo już za chwilę,
 • Aparaty stałe DAMON SYSTEM® są samoligatorujące i komfortowe dla naszych pacjentów. Przynoszą także szybki efekt. Poza tym to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ łatwo utrzymać je Państwo w czystości, a higiena podczas leczenia jest niezwykle istotna,
 • Aparaty miofunkcyjne stosowane są głównie u najmłodszych. Ich zadaniem jest zatrzymanie postępującej wady zgryzu oraz eliminacja szkodliwych nawyków, takich jak ssanie kciuka czy oddychanie przez usta,
 • Aparaty Bioblok są najczęściej kojarzone także z leczeniem dzieci. Służą do stworzenia odpowiedniego miejsca na zęby stałe i język.

Aparaty ortodontyczne, Katowice – system INVISALIGN®

System INVISALIGN® to ultraprzeźroczyste nakładki wykonane z unikatowego materiału SMART TRACK®. Przeznaczony jest on dla pacjentów, którzy oczekują dyskrecji podczas noszenia, żyją w ciągłym biegu oraz cenią sobie komfort.

Aparat ten działa podobnie jak aparat stały. Krótszy czas leczenia systemem INVISALIGN® wynika z tego, że można nim wykonywać kilka ruchów w tym samy czasie. Są one oczywiście planowane przed produkcją nakładek przez lekarza ortodontę w naszej klinice. Wszystko zatem odbywa się pod pełną kontrolą ortodonty. Pacjent otrzymuje wirtualny plan leczenia, gdzie może zobaczyć wizualizację swojego nowego uśmiechu oraz śledzić ruchy zębów na każdej nakładce. Podczas leczenia pacjentowi towarzyszy aplikacja zainstalowana na telefonie, która służy do szybkiego kontaktu z kliniką. Przypominania także o zmianie nakładki. To absolutnie najnowocześniejsza metoda leczenia ortodontycznego, świetnie nadająca się dla dorosłych i nastolatków.

ortodonta katowice

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Leczenie aparatem ortodontycznym stałym nie powinno być krótsze niż 13 miesięcy, a średnio powinno trwać około 24 miesiące. Szybsze efekty leczenia ortodontycznego można uzyskać systemami nakładkowymi INVISALIGN®, gdzie leczenie to okres od 3 do 24 miesięcy.

Katowice ortodonta – leczenie dzieci i dorosłych

Lekarz prowadzący dokładnie planuje całe leczenie. Faktem jest, że leczenie ortodontyczne dorosłych jest znacznie trudniejsze i niejednokrotnie wymaga dodatkowych elementów wspierających cały proces, takich jak na przykład miniimplanty. We FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji najmłodszych pacjentów leczymy inerceptywnie. Oznacza to, że reagujemy na konkretną fazę rozwoju, w jakiej obecnie znajduje się dziecko. Dzięki czemu nie mają one poczucia noszenia aparatów przez długi okres bez żadnej przerwy. Dokładamy również wszelkich starań, aby zapewnić im pełen komfort.

Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?

Leczenie aparatem stałym jest zawsze odczuwalne, ale nie powinno być bolesne. We FRESHmed skorzystasz z usług dobrego ortodonty z Katowic, który zadba o Twój komfort w trakcie leczenia. Stosujemy takie metody, aby jak najbardziej zminimalizować dyskomfort przesuwania zębów. Na przykład system zamków samoligaturujących DAMON® oraz nakładki przeźroczyste INVISALIGN® są niezwykle wygodne dla pacjentów i zmniejszają znacznie siły działające na zęby.

Aparat ortodontyczny – cena w Katowicach

Cena aparatu ortodontycznego zależy od jego typu. W naszej klinice leczenie systemem INVISALIGN® zaczyna się od około 7 tys. zł, a stałym od 9900 zł. Jednakże mogą się one zmieniać, w zależności od czasu noszenia przez pacjenta. Koszty leczenia zostaną ustalone po wizycie kontrolnej na podstawie indywidualnego planu. Wszystkie kwestie są bardzo indywidualne, dlatego też nie możemy jednoznacznie powiedzieć, ile wyniesie Państwa całe leczenie. Podane kwoty są orientacyjne.

Najlepszy ortodonta w Katowicach – nasz zespół

FRESHmed Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach tworzą wyspecjalizowani eksperci z zakresu stomatologii oraz ortodoncji. Poza fachową wiedzą zdobytą na uczelniach wyższych w kraju i za granicą, mają oni empatyczne podejście do pacjentów – co jest niezwykle ważne w tej dziedzinie.

Pragniemy, aby nasi pacjenci byli dobrze poinformowani o całym procesie leczenia i zabiegach. Dlatego też, jeśli podczas wizyty, pojawiają się w Państwa głowach jakiekolwiek pytania, prosimy śmiało je zadawać. Wspólnie rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Stomatolog i lekarz ortodonta Katowice – opieka w jednej klinice!

Dentysta ortodonta to specjalista, którego popularność znacząco rośnie. Wszystko dlatego, że w społeczeństwie wzrosła świadomość, jak bardzo prawidłowy zgryz wpływa na zdrowie całej jamy ustnej. Jednak gabinet ortodontyczny w Katowicach to nie jedyna nasza usługa. Oferujemy pełny zakres usług stomatologicznych: stomatologię estetyczną, stomatologię dziecięcą, protetykę i chirurgię stomatologiczną , implantologię oraz profilaktykę stomatologiczną. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, sedacji oraz narkozie. O uzębienie naszych pacjentów dbamy kompleksowo! Bardzo zależy nam na zmianie stereotypowego myślenia, że wizyta u dentysty nie może być przyjemna.

Uwierzcie Państwo, że może!


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak zacząć leczenie ortodontyczne?
Przyjdź na wizytę konsultacyjną do naszego Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach. Zostaną na niej wykonane zdjęcia RTG, ( cefalometryczne oraz panoramiczne, do diagnostyki poszerzonej również Tomografia Komputerowa szczęki żuchwy i stawów skroniowo żuchwowych - CBCT w dużym polu obrazowania w małej dawce ), fotografie wewnątrz i zewnątrz ustne, skan uzębienia.

Po dokładnej analizie na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, badania napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych zostaje przedstawiony plan leczenia i dobrany indywidualnie aparat ortodontyczny.

Pamiętaj aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Nie zapomnij nam powiedzieć o bólach głowy, trzaskach lub trzeszczeniach w Stawie skroniowo - żuchwowym, chrapaniu,zaciskaniu czy zgrzytaniu zębami. Czas trwania konsultacji od 30 do 60 min.
2. W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?
Granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje! W Centrum Stomatologii i Ortodocji FRESHmed w Katowicach leczenie można zacząć już w wieku od 1,5 roku stosując ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne, które pomagają logopedom w ćwiczeniu języka, warg i prawidłowym połykaniu a kończąc na pacjentach dorosłych gdzie leczenie ortodontyczne łączy się z leczeniem protetycznym czy implantologicznym. Musi być spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz zdrowe przyzębie. Nasi Ortodonci układają tak plany leczenia aby były dopasowane do stylu życia, wieku i nastawienia pacjenta.
3. Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym nie powinno być krótsze niż 16 miesięcy, średnio powinno trwać 24 miesiące. Szybsze efekty uzyskuje się systemami nakładkowymi INVISALIGN, gdzie leczenie trwa nawet od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Ortodonta dokładnie planuje leczenie. Leczenie ortodontyczne dorosłych jest znacznie trudniejsze i niejednokrotnie wymaga dodatkowych elementów jak np. miniimplanty. W FRESHmed w Katowicach dzieci leczymy inerceptywnie co oznacza, że reagujemy na konkretną fazę wzrostu w jakiej obecnie znajduje się dziecko, dzięki czemu dzieci leczone ortodontycznie nie mają poczucia noszenia aparatów przez długi okres czasu w ciągu.
4. Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?
Leczenie aparatem stałym jest zawsze odczuwalne, ale nie powinno być bolesne.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach, stosujemy systemy, gdzie bolesność przesuwania zębów jest mocno ograniczona. System zamków samoligaturujących DAMON oraz system nakładek przeźroczystych INVISALIGN zapewniają najwyższy komfort.
5. Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?
W gabinecie FRESHMED każdy pacjent po założeniu aparatu otrzymuje kompletny zestaw do higieny jamy ustnej ( specjalną szczoteczkę, szczoteczkę między zębową, wosk który przynosi ulgę przy otarciach śluzówki, lusterko stomatologiczne, nić dentystyczną, szczoteczkę turystyczną, pastę do zębów oraz płyn do płukania ).

W aparacie ortodontycznym zęby należy myć po każdym posiłku. Zalecamy ograniczanie spożywania pokarmów obklejających zęby i zamki aparatu ortodontycznego takich jak: guma do żucia, toffi, żelki oraz pokarmów chrupiących jak paluszki, chipsy, orzeszki. Również utrudnione jest odgryzanie dużych kęsów pokarmu, dlatego bułki i twarde jabłka należy kroić na kawałki przed ich spożyciem.

Śmiało można stwierdzić, że zakładając aparat nabędziesz nowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu przestaniesz podjadać pomiędzy posiłkami i zdobędziesz więcej energii.