Wczytywanie...


CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Czym jest chrirugia stomatologiczna?

Jest nieodłączną dziedziną stomatologii w zespołach interdyscyplinarnych. Jej celem jest usuwanie ognisk, stanu zapalnego, rekonstrukcja i regeneracja tkanek oraz przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego i ortodontycznego.Zabiegi chirurgiczne wykonywane w naszym gabinecie:

  • Usuwanie zębów,
  • Usuwanie zębów zatrzymanych,
  • Wszczepianie mini zakotwień ortodontycznych,
  • Resekcja wierzchołków korzeni zębów,
  • Hemisekcja,
  • Podcięcie wędzideł, wargi i języka,
  • Plastyka połączeń i przetok ustno-zatokowych,
  • Odbarczanie ropni.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG?
Obszar działania chirurga stomatologicznego obejmuje nie tylko zęby ale również kości. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego należy: usuwanie zębów (w tym zębów mądrości), wszczepianie implantów, resekcje korzeni zębów. Chirurg stomatologiczny posiada rozległą wiedzę z anatomii, stomatologii ogólnej, chorób części miękkich i twardych twarzoczaszki.
2. Czy zabieg podcięcia wędzidełka jest bolesny?
W naszej klinice zabieg ten jest przeprowadzany całkowicie bezboleśnie przy użyciu lasera diodowego Lasotronix Smart M Pro. W niektórych przypadkach, u wrażliwych pacjentów, podajemy nieznaczną ilość znieczulenia miejscowego, jednak dzięki innowacyjnemu działaniu zarówno zabieg jak i gojenie przebiega w sposób komfortowy. Zabieg trwa bardzo krótko i można po nim wykonywać zwyczajowe codzienne czynności. Pokarmy można spożywać już po 2 godzinach od zabiegu. Ważne jest aby po zabiegu wykonywać sumiennie ćwiczenia zalecone przez naszych specjalistów. Gojenie miejsca po zabiegu laserowym jest bardzo szybkie i przebiega bezboleśnie, trwa około 2 tygodnie.
3. Co to jest resekcja korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który polega na chirurgicznym odcięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Zabieg wykonywany jest w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne (reendo) nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci eliminacji ogniska zapalnego. Resekcja przeprowadzana jest również w przypadkach nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia często pozwala uratować ząb, który ze względu na rozległy stan zapalny kwalifikowałby się do usunięcia.
4. Jak przygotować się do ekstrakcji ósemek lub innego zabiegu wykonywanego przez chirurga stomatologa?
Przed zabiegiem stomatolog zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwoli na dokładną ocenę położenia zęba. Umawiając termin usunięcia zęba lub zębów mądrości warto zarezerwować sobie czas na dojście do siebie po zabiegu i ewentualną kontrolę w przypadku powikłań. Największy obrzęk występuje z reguły w 2-3 dobie po zabiegu. Przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, ponieważ może on obniżać skuteczność środków znieczulających. Nie zaleca się także zażywania Nospy i innych środków o działaniu rozkurczowym. Palacze powinni powstrzymać się od papierosów przez co najmniej 12 godzin od usunięcia zęba. Palenie może doprowadzić do powikłania w postaci suchego zębodołu. Przed zabiegiem należy zjeść lekkostrawny, pożywny posiłek. Nie wolno przychodzić do dentysty na czczo, ponieważ po zabiegu chirurgicznym nie można jeść przez kilka godzin.
5. Jak dbać o ranę po ekstrakcji?
Tuż po wyrwaniu zęba w zębodole tworzy się skrzep, który stanowi naturalny opatrunek dla rany. Na ranę mogą być założone szwy. W pierwszych dniach po zabiegu należy dbać o to, aby skrzep pozostawał w dziąśle nienaruszony. Nie wolno płukać rany po usuniętym zębie, ponieważ wypłukanie skrzepu może odsłonić kość narażając ją na dostęp bakterii. Należy unikać jedzenia gorących posiłków, a także gryzienia stroną, po której został usunięty ząb. W złagodzeniu obrzęku, jaki może się pojawić po ekstrakcji, pomoże zimny okład na policzek.