PIASKOWANIE ZĘBÓW KATOWICE - FRESHMED


piaskowanie zębów Katowice - FRESHmed

Higiena jamy ustnej to podstawowa profilaktyka stomatologiczna. Dbanie o zęby w domu czyli prawidłowe szczotkowanie, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy istnej to połowa drogi do zdrowych zębów. Do pełni sukcesu potrzebna jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym, na którą składa się skalling, piaskowanie i fluoryzacja zębów. Dzięki tym zabiegom zapobiegamy chorobą dziąseł, przyzębia oraz próchnicy. Każdy nasz Pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza i wykfalifikowanej higienistki stomatologicznej dzięki czemu zespołowo dbamy o Wasz piękny i zdrowy uśmiech.

Piaskowanie zębów to profesjonalny zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu płytki nazębnej, osadów i nieestetycznych przebarwień z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki. Piaskarka to specjalistyczne urządzenie, które pod ciśnieniem kieruje strumień piasku dentystycznego w raz z wodą dzięki czemu w nieinwazyjny sposób usuwa wszelkie zabrudzenia z zębów. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest świetnym zabiegiem uzupełniający po skallingu. Efekty zabiegu są widoczne od razu, a dzięki cyfrowej kamerze wewnątrzustnej możemy pokazać naszym pacjentom uzyskane efekty przed i po w dużym powiększeniu. Obraz wyświetlany jest na monitorze przy fotelu stomatologicznym, daje nam to możliwość dokładnego przeanalizowania stanu zębów i dziąseł oraz lepszej komunikacji z pacjentem.

Dużo pacjentów pyta o to, co to jest i skąd się bierze płytka nazębna.. Oto odpowiedź

Płytka nazębna to lepki osad, czasami o brązowym zabarwieniu, powstały z resztek pokarmu wymieszanych z obumarłymi komórkami błony śluzowej, drobnoustrojami i bakteriami, który zalega na powierzchni zębów. Bakterie wchodzące w skład płytki wywołują choroby dziąseł, np. zapalenia dziąseł i paradontozę oraz wytwarzają kwas, który atakuje szkliwo zębów i przyspiesza powstawanie ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić wszystkich trudno dostępnych miejsc, w których szybko gromadzi się płytka bakteryjna, dlatego regularnie należy wykonywać piaskowanie. Piasek dentystyczny dociera do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin i usuwa wszystkie szkodliwe osady i przebarwienia, a tym samym minimalizuje ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który jest podstawą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Powinien być wykonywany minimum raz w roku. U nie których pacjentów, którzy są bardziej narażeni na szybsze odkładnie się płytki nazębnej oraz osadów zabieg ten może być wykonywany częściej mianowicie u:

  • palaczy
  • osób pijących dużo kawy i herbaty
  • osób noszących aparaty ortodontyczne
  • posiadaczy tzw. stłoczonych zębów
  • osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Osoby te powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.

Piaskowanie zębów

wykonywane przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną jest bezpieczne dla szkliwa i bezbolesne. Dla Pacjentów bardziej wrażliwych można zastosować znieczulenie powierzchowne na dziąsła aby mogli się czuć w pełni komfortowo na naszym fotelu.

Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie między zębowe. Następnie zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Po zabiegu zęby są dokładnie polerowane specjalną pastą polerską i miękką szczoteczką, aby były idealnie gładkie. Dzięki tym zabiegom odkładanie płytki nazębnej jest utrudnione i efekty zabiegu są na dłużej. Cała procedura trwa około 40 minut. Po piaskowaniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji) w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.

W dniu po zabiegu piaskowania pacjent powinien wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, czerwonego wina, buraków lub innych barwiących napojów i pokarmów, gdyż w tym okresie zęby są podatne na przebarwienia. Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pamiętajcie, że chcąc utrzymać jak najdłużej efekty estetyczne po zabiegu trzeba dbać dokładnie o higienę jamy ustnej.

piaskowanie zębów Katowice